Сторінка:Одинець Г. Мої спогади про центральну раду (Харків, 1926).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

об'єднані більшовики й есери повели за собою селянство, і комісара було звалено. На Остерщині був обраний на комісара українець Кривда-Соколенко.

Українці всюди брали гору.

Незабаром і в Чернігові було обрано на місце великого поміщика Іскрицького за комісара відомого українця Дорошенка, члена партії соціялістів-федералістів.

Було це в Чернігові на з'їзді спілок. Я був у президії, за голову з'їзду був відомий старий поміщик, ніби-то есер, Кулябко-Корецький[1] (сліпий на очі), колишній адвокат.

На другий день з'їзду, до того, як відкрили засідання, я сиджу у президії, коли підходить дідусь років за шісдесят, питає: „А можна мені подати записку, щоб викликали сюди губернського комісара“. Далі таємно розказав мені, на що.

Я послав за комісаром, а тимчасом з'їзд відкрився. З'являється й комісар. Питає, нащо його кликали.

Я заявив, що є пропозиція частини делегатів з'їзду побалакати з комісаром. Він каже: „Добре“. Я викликаю дідуся, який, стоячи серед залі, звертається до комісара з такими словами: „А скажіть, пожалуста, як ви, чи господин чи товарищ комісар?“ Той говорить: „Пусть будет товарищ“.

Дід: „Ми не знаємо, що значить комісар. Це губернатор чи що друге?“

Комісар: „Да, это вроде губернатора“.

Дід: „Ну, добре, хай буде губернатор. Скажіть, пожалуста, ви є тепер наш слуга?“

Комісар: „Да, я служу теперь для народа“.

Дід: „А, скажіть, будь ласка, чого-ж це так, що коли приїжджав губернатор, то нас нагаями виганяли, щоби йшли його зустрічати й навіть підносили хліб-сіль, а тепер ви, наш слуга, не зволили явитися до свого хазяїна — з'їзду?“

Комісар: „Я вчера посылал на с'езд своего заместителя, и он вас приветствовал“. (Дійсно, був комісарів помічник Бакулін і вітав з'їзд).

 
  1. Член ПСР, бувший народоволець. — Видавництво.