Сторінка:Одинець Г. Мої спогади про центральну раду (Харків, 1926).djvu/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

справи, кажучи: „А ви певні, що ці козаки в рішучий час не скрутять вам голову?”

 
Провокація національної ворожнечі

Треба згадати ще за одну військову силу центральної ради: це Богданівський полк у Київі. Склався він із тих, хто мусив іти на фронт. Їх зібрали і влаштували полк під гаслом щирої оборони України. Частина з них була дійсно свідомі українці, а друга частина пристала, щоб тільки не бути на позиції.

Командував цим полком полковник Капкан та ще якийсь піп, я сам його бачив, здоровенний гевел, дуже розпинався за неньку Україну.

Цей полк мусив боронити ЦР, а це не подобалося російським патріотам. Був ще якийсь Полуботьківський полк, який нікого не слухав.

Почали чорносотенці вимагати, щоб Богданівський полк відрядити на позицію, бо, мовляв, не в Київі боронити Україну.

І ця зграя перемогла. Посадили полк у потяг, а коли виїхали до кадетського гаю, то почали стріляти з засади, що її постановили російські керасири, нацьковані на це діло. Було чимало ранено, забито на смерть було п'ятнацять богданівців.

Цей напад викликав величезне обурення в українських колах, не тільки в місті, а й по селах. Вільне козацтво навіть хотіло йти в наступ на Київ. Розказують, що коли ховали богданівців, то начальника гарнізону, російського есера генерала Овручіва, дуже охороняли, щоб не допустити помсти з боку українських вояків.

І тут частина українських патріотів, аби скористати настрій, почала роздмухувати національну ворожнечу, вигукуючи: „Ми не повинні кацапам цього дарувати, наша українська кров дорога, ми віддамо кров за кров“.

Це — щоб більше засліпити й одвернути людність од класової боротьби, що вже почалася, та не допустити використати революцію й забрати землю.

Центральна рада опинилася між двох огнів.