Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Ідоли падуть. Том 2 (1938).pdf/76

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ці губився лівий беріг ріки, так що здавалося, що Поділ лежить над морем. Мимохіть спинився Свен над рікою і задивився у масу води.

— Чого ти? — наставав Еріх. — Ходи, пізно буде, розійдуться…

— Ізпід коріння світового ясеня текуть води! — півголосом сказав на те Свен.

Іґдразіль має їм на прощання кріслатим гіллям і вони не вертаються уже до нього. Що минуло пропало, а що не пропало, щойно перед нами…

З острахом глянув Ерік на товариша. Такі вислови чував він від скальдів, мудрців далекої півночі, від ворожбитів, які на білу скатертину кидали таблички з пророчими рунами.

Мовчки зайшли у домівку Ібн Дауда, арабського жида, де сходилися залюбки засібніші бояри, огнищани та купці на грецьке вино, бендж та гру в кости. А дехто розказував довіреним, що в саді, біля хати, що сягав аж по Дніпро, має проворний син Ізраїля роскішно уладжені домівки, і в них прегарні з усіх народів землі вибрані дівчата. Ібн Дауд торгував невільницями та рабами з іншими жидами або з чужинцями.

У сад Дауда мали доступ тільки добре знані власникові багатії, майже без вийнятку чужинці. Бували там і свої, та цих старався Дауд яко-мога найшвидше усувати і неодного київського мерця виловили вже рибалки біля Витичева з Дніпрових глибин, без знаку побоїв або ран. Свен знав про- всякі темні діла Дауда, знав також, що він скупо-