Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Опирі. Ч. 1 (1920).pdf/91

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

89

А сила пливе на схід! Там росте справжнїй великан — тут ломлять ся гнилі підпори і уроєний великан валить ся у власну гниль та нечисть. Боже, Боже! Хто подасть ратунок тим, що гинуть?

Жулкевський зложив руки і глядїв у Розпятого. І нагло успокоїв ся. На його лици появив ся іронїчний усміх. Він бач приловив себе на штуцї, якою часто зворушував шляхту в сенатї, щоби ухвалила комісію на козаків… Так! Нема чого здавати ся па поміч неба, бо воно високо… се лише реторична фіґура. Треба сил, сил і ще раз сил! І то на се, щоби сього східного великана — козацьку силу звалити, розірвати, а мясом та кровю погодувати змія, що здихає і нове житє влити у гнилу суспільність. Треба за здоровим народом кинути на схід гниле панство, щоб воно мало нове підложе до своєї галапасної дїяльности. Воно відживе знову, а з України нїкуди вже тїкати хлопам.

І тодї вся сила великана вселить ся в Польщу, тодї нешкідливим стане лотрівство панів, вірним покаже себе турецький союзник, а й Татари заховають шляхтї свою приязнь, як що не буде козаків, щоб боронити України та світити ханови в очи пожежами.

Жулкевський зірвав ся і став ходити по кімнатї туди і назад. Його тїнь падала на стїну і здавало ся, немов поруч із ним ходять іще злий дух та нашіптує йому дальші думки.

— Справдї. Наслїдком гнету у Коронї[1], наслїдком насильств, здирств та мордів заселюєть ся Україна, позискує лад, добробут, силу і все те завдячує очевидно шляхтї. Тепер готові козаки поріжнити Річпосполиту з Портою, а тілько одні вони мають силу знищити Татар та оперти ся султанови. Тому ще нинї треба скликати комісію і йти на Запороже.

Нагло спинив ся Жулкевський у проходї.

— А полуднева турецько-татарська границя?… Король пише, що румільський беґлєрбеґ домагав ся від нього листом поживи та дерева до будови турецьких замків на Днїпрі, проти самоїж річипосполитої[2]. Що за наруга! Сей поганин пише до короля наче до першого лїпшого кяї[3] свого пашалика! До козацького гільтайства пише вічливо немов до римського цїсаря… щож з сього? Козаки відповіли лайкою, а король покірною просьбою… Ось він, Жулкевський, змінить се, але вперід треба крови, козацької крови на сходї, хочби за сей час мав хан половину шляхти з Корони взяти в ясир на заходї… Треба Солоницї…

Жулкевський сїв знову та закривши очи рукою, став пригадувати собі давнї, забуті картини з перед девятнайцяти лїт, коли він перший раз як начальний полководець громив гільтайство. Перед його очима станув образ крівавого поля, вкритого пошматованими тїлами мужів, жінок та дїтий. Він бачив

——————
  1. польськім королївстві.
  2. історичне.
  3. війта.