Сторінка:Політичні пісні украјінського народу XVIII-XIX ст. (1883).djvu/17

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Виданьаьа ж і сама обробка таких річеј, јак украјінські народні пісні, за границеју, та шче ј на не-славјанськіј землі, діло таке важке, шчо про трудність такого виданьньа не можна ј гадати тому, хто не попробував робити јого сам. Через це ј наше виданьньа задержалось на кілька років, — і тільки тепер ми можемо випустити в світ јого початок.

Огльадајучи ті пісні, шчо зостались на нашу дольу, ми вбачајемо, шчо вони показујуть мајже повну картину громадського житьтья народу украјінського в XVIII і XIX столітьтьах з того часу, јак післьа рујіни Старојі Січі ј поражки Мазепи та запорозців під Полтавоју в 1709 р., та вольа, јака шче зоставалась дльа украјінців на земльах під козацьким урьадом, видимо стала конати. Не достаје тільки пісень про гајдамацтво (власних гајдамак в подніпрьанськіј Украјіні ј опришків в Украјіні карпатськіј). Звісно то важниј недостаток, — бо картина житьтьа украјінського в XVIII ст. не повна, без показу того руху, котриј пројавивсь між кінцем козацтва ј настаньньам по всіј нашіј землі крепацтва ј рекрутчини, коли на поміч усьакому панству (најбільш польському) пријшли державні сили, царська Россіјська ј цісарська Австріјська з великим віјськом і впорьадковамим чиновництвом. Самі козацькі пісні, а надто запорозські, XVIII ст. часто потрібујуть, навіть дльа того шчоб були вони јасні, погльаду на пісні гајдамацькі, — ј навіть пісні часу крепацького XIX ст. не раз нагадујуть про пісні гајдамацькі XVIII ст., бо ј XIX ст. на Украјіні не обіјшлось без својіх гајдамак, — котрих тепер звали в Россіјі розбіјниками, котрі најбільш виходили з льудеј, зкривджених крепацтвом і втекших од нього та од рекрутчини в степи та в ліси. Та ми поки не можемо ј не вважајемо навіть себе в праві братись за виданьньа пісень доби гајдамацькојі XVIII ст. і тим більше, шчо наврьад хто не будь тепер міг би зробить це так, јак видавець «Актовъ о Гайдамакахъ. 1700–1768». (Архивъ Югозападной Руси, ч. III, т. III). Ми тільки там, де буде конче треба, вказуватимемо читатам нашого виданьньа на гајдамацькі пісні, котрі појасньајуть тој матерјал, јакиј входить в наше виданьньа.

За цим појасненьньам, ми все таки вважајемо можливим вдержати за нашим новим виданьньам имја Украјїнських Пісень про Громадські Справи, або Політичних Пісень