скрізь і дуже вже не складне, а просте, — то ј пісні про нього, хоч стајуть біднішчі на пригоди, та цільнішчі ј однаковішчі на всіј Украјіні.
Під кінець цього уводного перегльаду пісень цього розлілу ми спомјанемо, шчо ј тут, јак у попередньому розділі і ранішче в «Истор. Пѣсняхъ Малор. Народа», ми мусили не тільки розбирати пісні, а шче і вичишчати доси звісниј матерјал од фальшованих пісень, котрих најбільш усього було випушчено старими видавцьами про часи Мазепи. Ми мусили зупинитись над цими фальшованими пісньами довше, ніж в попередньому розділі, бо тут нам пријшлось виступати навіть проти суду покіјного М. І. Костомарова, котриј ранішче сам помогав вичишчати пісенниј матеріал од фальші, а потім чомусь не зваживсь признати за фальшовані — пісні, випушчені старими видавцьами про Паліја, Мазепу і Полтавськиј бој. З удвјіноју радістьу бачимо ми, шчо післьа најстрогшојі чистки нашого матерјалу, јак в I-му, так і в цьому розділі, багацтво пісень украјінських навіть про смутну добу 1708–1765 рр. не вменшилось, навіть по кількости:
В першому розділі в нас напечатанних доси 15 варјантів, — ненапечатанних 38.
В цьому другому напечатанних — 37, ненапечатанних — 67, навіть не лічачи не тільки пісень з других часів, шчо ми мусили приводити тут дльа ліпшого витолкувальньа наших, а ј таких, јак напр. пісні про Паліја-Јанчука в цьому розділі. До того в обох розділах јесть цілі №-ра зовсім нові.[1] Отдајучи именем усіх заинтересованих льудеј подьаку тим земльакам, котрі зібрали увесь цеј матерјал, ми сподівајемось шчо публікаціја јого вбільшить охоту до одшуканьньа шче нового, котрого, јак показујуть і дејакі приміри цього розділу, шче не зовсім пізно збирати навіть тепер.
Женева
23 Сент. 1885 р. |
- ↑ В І-му №№ I, II, VII, а також оснівні варјанти III-го., IV-го ј VIII-го; в II-му №№ IV, VII, XV, XVII, XXII.