Сторінка:Політичні пісні украјінського народу XVIII-XIX ст. (1883).djvu/57

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

В 1688 р. 20,000 гетьманців збудовали город Новобогородицькиј на устьу р. Самарі (москалі стојали тут же, та нічого не робили) і там стали жити војеводи московські, а через кілька ркків (1701) збудовано город в Камјанім Затоні, в котрому сіли московські стрільці і, јак каже Величко, — «не безъ частихъ зъ Запорожцами утѣсняемими зссоръ и дракъ обрѣталися». Запорозці жалілись, шчо по р. Самарі були јіх ліси ј пасіки, — та Мазепа јіх заспокојував, шчо кріпость будујетьсьа на час віјни; в решті звиньавсь тим, шчо робитьсьа це не через нього, а по волі царськіј[1]. Гетьман брехав, — бо сам він не раз писав в Москву, шчо треба будовати кріпости коло Січі ј осажувати в них московське віјсько, або коли прохав јакого городка (Новобогородського) дльа себе, то обіцьав шче ліпше москалів догльадати за запорозцьами ј не пускати до них льудеј з городів[2].

В 1701 р. пријшло московське ј гетьманське віјсько до Микитина Рога ј почало будувати кріпость коло Камјаного Затону. Запорозці жалілілись цареві, шчо вже ј тепер вони «терпльать шкоду ј неправди в вольностьах, здобичах і промислах, — і казали, шчо «вони на віјру с бусурманами по царському указу іти завсегда готові, а города будувати не позвольајуть»[3].

Тільки ж проти царськојі ј гетьманськојі сили вкупі запорозці не могли нічого вдіјати, — ј мусили піддатись і тільки заховали в собі велику ненависть до урьадів царського ј гетьмантького. Јак завше, запорозці ненавиділи ці урьади не тільки за себе, а ј за всьу чернь украјінську. Ціј черні, де далі, становилось все тьажче, — вона сама могла побачити за гетьманства Мазепи, шчо тьажке дльа нејі панство зростало за помічьчьу царства. Мазепа був поставлениј гетьманом по волі урьаду московського, мајже без вибору козацького, — і державсь силоју стрільців московських, шчо коли јого зоставлено було[4], козацька служба Москві, ставала де далі, все важчоју, начальство Московське все льутішче. — «Полно вамъ, бл–ны дѣти,

  1. Величка, III, 60–63. Костомауовъ. Мазепа. Русск. Мысль 1882, Янв. 20–21.
  2. Костомаров, тамож, Февр. 56, 96, Мартъ. 119.
  3. Костомаровъ, Мартъ, 123.
  4. Костомаровъ, Янв. 17, 22, 28, 45, 60.