Сторінка:Правда. письмо літературно-політичне. Рочник VIII-ий (1875).pdf/306

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
298

— „Та воно, бачте, паничу! поздоров Боже вас!.. річ ваша гарна, та діло якесь чудне…“ одповів оден з громадян.

„Чим же воно чудне?“

— „Та тим, що у нас сего з-роду не було; привикли, бачте, ми позичать коли треба гроші, — хоч у вашого отця, як був живий… нехай над ним земля пером! хоч у вашоі матусі, пошли ій и вам Господи многі літа!…“

„А в жида хиба не позичаєте?“ спитав Жук.

— „Трапляється… беремо и в жида.“

„И виплачуєте в двоє?“ ,

— „Буває! буває и в троє…“

„Ну, бач!.. так хиба вам не краще позичать у своій кассі ніж у жида?“

— „Де то вже не краще?… краще!.. та кажу ж, щось чудне. Як ви порадите, батюшка?“ обернувся один козак до пан-отця.

— „Моя рада така, що Семен Иванович хоче вам добра! Тілько от и я не розберу: хто ж заправляти ме у нас кассою?“

„Як хто!“ одповів Жук; „и самеж товариство! Приміром: буде у нас 20 товаришів, ну й виберемо з іх чолокік пять, вони й заправляти муть…“

Стали громадяне думать між себе, стали радиться, розсуждать: один звертав увагу на те, що „де держати мемо гроші? хиба в церкві!“ другий дивовав ся тому, що виходить воно так, „наче чоловік сам у себе позичає"; а в кінець усі запитали пан-отця: чи не буде за се чого од начальства? чи не оштрафують за се? чи не скажуть: як ви сміли заводить свою кассу, коли касса єсть при волости?“ Жук заспокоював іх, кажучи, що кассу не инак заведуть, як спитавши начальство, аж самого міністра, и знов став виясняти ім, як повинна завестись касса, як и хто орудовати ме єю, яка буде користь од неі и т. д.

Громадяне вірили, що Жук не хоче обманювати іх, не хоче підвести іх під геца, але все таки якось з сумлінєм слухали ёго, стоячи більш усего на тому, що „коли б за се не було чого від начальства.“

„Коли так,“ сказав Жук, „так зробім ось як: я випишу вам отсе все на бумазі, а ви підіть з нею до посередника, або не в город, до коміссаря, та й попитайте, що вони скажуть.“

— „Хиба так!.. отак добре! так краще!“ одповіли громадяне.

Днів через три завернули до Жука Сопун и Оскерко. Слово по слову Оскерко спитав Жука: