Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/136

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



Джерело: Наукове обгрунтування створення Національного природного парку «Дівички». Укладачі: Прекрасна Є. П., Василюк О. В., Домашевський С. В., Парнікоза І. Ю., Фатікова М. А., Надєіна О. В., Норенко К. М.

4. Національний природний парк «Подесіння»

Проектований НПП «Подесіння» займає територію всієї української частини заплави річки Десни орієнтовною площею 407139,3 га. У межах Чернігівської області проектований НПП займає приблизно 387040,9 га, Київської – близько 20 098,46 га у межах Вишгородського та Броварського районів. Створення об’єкта передбачене Указом Президента України від 1.12.2008 р. № 1129/2008.

На території проектованого НПП зустрічаються види, занесені до Червоної книги України: любка зеленоквіткова, лілія лісова, водяний горіх плаваючий, сальвінія плаваюча, плаун річний, пальчатокорінники Фукса, м’ясочервоний, травневий. У заплаві Десни також поширені види, що охороняються на обласному рівні в Чернігівській області: латаття біле та сніжно-біле, валеріана висока, віхалка гілляста, та рідкісні у регіоні водні рослини: кушир плоскоостий, різуха велика. В урочищі Долматів ліс, що знаходиться нижче гирла р. Івотка, виявлено реліктову папороть – страусове перо звичайне. На території майбутнього НПП поширені рідкісні рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України: формації водяного горіха плаваючого, сальвінії плаваючої, а також глечиків жовтих та латаття сніжно-білого. Тут гніздяться чернь білоока та коловодник ставковий, занесені до Червоної книги України. Заплава Десни відіграє також значну роль як одне з небагатьох постійних місць мешкання в Україні рідкісного кулика – баранця великого, що занесений до Міжнародної Червоної книги та списку глобально вразливих птахів Європи.

У долині Десни наявні дві території, що входять до переліку водно-болотних угіддь міжнародного значення, що знаходяться під охороню Рамсарської конвенції: № 1 – «Заплава Десни», № 2 – «Заплава Десни між м. Остер та с. Смолин».

До території проектованого НПП на території Київської області входять існуючі заказники загальнодержавного значення «Дніпровсько-Деснянський» та «Журавлиний», а також заказники місцевого значення «Чернинський» та «Пірнівський».

Джерело: Наукове обґрунтування створення Національного природного парку «Подесіння». Укладачі: Акімов І. А., Мосякін С. Л.,

134