Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/60

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Природно-заповідний фонд Київської області



Ділянки дубових лісів представлені тут асоціаціями дубового лісу ліщинно-рідкотравного. Ділянки соснових лісів, що оточують болота, заболочені, в трав’яному покриві домінує чорниця та молінія голуба. Тут відмічене зрозтання плауна колючого – виду, занесеного до Червоної книги України.

Обводнені зниження займають болота евтрофного типу, вище у рельєфі розміщуються болота еумезотрофного та мезотрофного типу (сфагнові). На екотонних смугах між лісом і болотом розміщуються чорновільшанники. Болота різні за площею. Найбільші з них – Зубареве, Моховате, Гранне. За рослинним покривом переважають осокові та високотравні евтрофні болота. Серед осокових поширеними є угруповання осоки омської, осоки пухирчастої. Трапляються невеликі ділянки по краях боліт з домінуванням осоки чорної. Також виявлено зростання рідкісної осоки, занесеної до Червоної книги України – осоки Буксбаума. Серед високотравних угруповань переважають ценози рогозу вузьколистого, менші площі займають угруповання очерету. Мезотрофні болота представлені осоково-сфагновими ценозами. Серед осок домінують пухнастоплодна та здута. В обводнених мікрозниженнях рясно зростає вовче тіло болотне.

Серед представників фауни відмічаються кабани і лосі.

Джерело: Наукова характеристика проектованого ландшафтного заказника «Цезарівський» у Макарівському районі Київської області.

33. Ландшафтний заказник місцевого значення «Юрівський»

Заказник розташований неподалік с. Юріївка та с. Віта-Поштова Києво-Святошинського району Київської області та включає в себе витоки річки Сіверка а також луки, прилеглі до русла річки. Загальна площа об’єкту складає 63,15 га.

Рослинність урочища представлена такими основним групами: болотистими луками, вологими вербовими заростями. Вздовж витоків річки зростає очерет звичайний та рогіз вузьколистий. На вологих ґрунтах, прилеглих до русла, розташовані вологі вербові зарості з болотистими луками. Луки представлені угрупованнями осоки гострої та пухнастоплодої, до складу яких входять такі гідрофільні види як жовтець повзучий, жовтець їдкий, вербозілля звичайне; вербозілля лучне, коронарія зозуляча, дзвінець малий. Також тут ростуть такі лікарські рослині, як мати-й-мачуха звичайна та череда трироздільна. Особливу цінність описаного рослинного комплексу має існуюча тут популяція пальчатокорінника м’ясочервоного, занесеного до Червоної книги України. Поміж лучних ділянок роз-

58