Перейти до вмісту

Сторінка:Програма большевиків КП Росії та КП України. 1920.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ного розвою стоїть дана нація: на шляху від середньовічча до буржуазної демократії або від буржуазної демократії до совітської, чи пролєтарської демократії і т. п.

В кожнім випадку, з боку пролєтаріяту тих націй, котрі були націями-гнобительками, необхідна особлива увага до пережитків національного почуття у робучнх мас націй поневолених або неповноправних. Тільки при такій політиці можливе утворення умов для дійсної міцної добровільної єдности національно-ріжнородних елементів міжнародного пролєтаріята, як те показав досвід обєднання ряда національних совітських республик довкола совітської Росії.

В области воєнній.

§§ 61, 62, 69 10. У воєнній области задачі партії встановляється ось якими основними засадами:

1) За доби розпаду імперіялізма і зростаючої горорожанської війни неможливе ні збереження старої армії, ні збудування нової на так званій понадклясовій чи загальнонаціональній основі. Червона армія, яко знаряддя пролєтарської диктатури, мусить з необхідности мати відкрито клясовий характер, себто формуватися виключно з пролєтаріята і близьких йому напівпролєтарських верств селянства. Лише в звязку зі знищенням кляс подібна армія перетвориться в цілонародну соціялістичну міліцію.

§ 63 2) Необхідне найширше навчання всіх пролєтарів і напівпролєтарів воєнному ділу і заведення викладання відповідних предметів у школі.

§§ 64-65 3) Працю воєнного обучення й виховання червоної армії виконується на основі клясового обєднання й соціялістичної освіти. Тому необхідні політичні комісари з вірних і здатних на самопожертвування комуністів поруч з боєвими начальниками і утворення в кожнім відділі комуністичних груп для встановлення внутрішнього ідейного звязку і свідомої дисциплини.

§ 66 4) Яко противага до будови старої армії необхідні: можливо короткий строк чисто казарменного навчання, наближення казарм до типу воєнних шкіл, як найтіснійші звязки воєнних формувань з фабриками, заводами, фаховими спілками, орґанізаціями сільської бідноти.

§ 67 5) Необхідну орґанізаційну одностайність і витривалість можна надати молодій революційній армії тільки