Сторінка:Руска історична біблїотека. Том XVII. Історичні моноґрафії Миколи Костомарова. Том X. Мазепа. Часть I.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
Глава I.[1]

По звістцї, поданій в Археольоґічну комісию грапом Брюель-Плятером, Іван Степанович Мазепа-Колединський, шляхетного роду гербу Бонч, родив ся 1629 р. Звістка ся має силу: грап Брюель-Плятер сам властитель архіва князїв Вишневецьких і опріч того все мав зносини з иншими польскими властителями давнїйших архівів; але ся звістка, не затверджена нїякими сучасними звістками, не згоджується з шведськими звістками тих сучасників, що близько бачили і знали Мазепу в 1708 роцї; вони кажуть, що тодї він мав 64 р., тодї як єму повинно було бути 79 років, як би він родив ся 1629 року. Зовсїм може бути, що обидві звісткі не так-то певні. Як думали усї сучасники, Мазепа був родом з України і вперше побачив сьвіт Божий в селї Мазепинцях, на річцї Камянцї.

Ся маєтність надана була 1572 року королем Жигимондом-Августом предку Івана Степановича, шляхтичу Миколї Мазепі-Колединському, з обовязком відбувати з неї службу до староства білоцерківського. Сам Іван Степанович, бувши гетьманом, оповіщав „Малороссійський Приказ“, що у батьків єго було двоє дїтий — син та дочка, і батько вирядив сина, то-б то єго, Івана Степановича, на вихованнє до двору Яна-Казїміра, де він був „покоєвим“. Король послав єго в трех, ще

  1. Ся монографія подається в деяких подробицях скорочена. Подекуди зроблені додатки на основі новійших джерел; вони поставлені або під текстом, або заведені в клямри. Ред.