4) Як розвинена память: як затямлює, чи швидко і легко, чи тяжко і поволі, і що краще; чи память механічна, без праці думки, чи словесна, чи на зміст повернена, чи взагалі до всього до́бра, однакова? Чи довго тримає знання в памяті, чи хутко забуває, чи спогади бувають детальні, чи в грубих рисах, чи об'єднує їх швидко, чи дуже поволі і тяжко? Чи більш розвинена память на числа, на ймення, на оповідання?
5) Як працює фантазія, в якому напрямку, — чи вона багата, жвава, яскрава, життєва, чи сумна, важка, повільна? Які утворює праці, образи і т. и. Який обсяг обхоплює?
6) Розум. Чи розуміє дещо абстрактне, чи легко схоплює протилежности, чи має здібність до комбінування, звязування причинности і наслідків, до порівняння та розріжнення, до опреділення, схоплення головної думки? Чи здатен до самостійної праці, чи ставить кому самостійні запитання — через що, як, для чого, — чи має нахил до критики? Чи легко орієнтується в нових положеннях, в нових науках? Яким методом спостерегли ви всі ці процеси в учня?
7) Особливі риси учня: яка його працездатність, через що він в тих чи инших науках йде поперед класа, а в других позаду; які тому причини, в якому шкільному році вони виявилися? Чи виявився якийсь талант чи до музики, чи до малювання, чи до ручної праці; коли, чим саме цей талант виявився?
8) Емоціональне життя. Який панує в учня настрій — веселий, спокійний, сумний, рухливий? Як виявляється почуття, чи сильними — чи легкими емоціями, чи коротко, чи продовжено (протягло)? Оскільки часто