Сторінка:Русова. Нова школа соціяльного виховання. 1924.djvu/143

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
І. Загальна характеристика.

1) Імя учня, дата його народження. Імя й соціяльне становище батьків (і діда також). Скільки покоїв в родинному помешканню. Скільки братів та сестер, їх вік, здоровля, обдарованість.

2) Загальний нервовий стан учня (чи учениці), його змісти. Дефекти в пізнаванні колірів. Чи гострий слух, чи тупий. Чи не слабував на очі, на вухо? Чи нормально (або чи нижче, чи вище нормального) розвинені почуття (змісти) слуху, зору, смаку, нюху, дотику? Чи піднесена нервова чулість чи принижена; чи швидко втомлюється, — від чого швидше? чи підлягає впливу погоди, чи ні? чи поводження урівноважене, чи нерівне (бурхливе)? Які психічні здібности найкраще розвинені та яким методом ви це спостерегли?

3) Увага. Чи довго затримується на чомусь увага, чи на короткий час? Чи завше вона однакова, чи може концентруватися, чи легко викликається ця концентрація, чи ні? Чи вона більш викликається зовнішнім оточенням, світознанням, чи навпаки — повернена більш на свій внутрішній світ, на психологічні з'явища історії, літератури? Простежити його думки, напрямок його фантазії, чи може він одночасно реагувати на кілька вражінь, чи легко сконцентровує свою увагу на новому вражінні? Чи він самостійно звертає свою увагу на свою вулицю, дорогу до школи, на краєзнавство, чи тільки як його нахи́лить до того щось зовні? Чи помічає деталі, чи суцільність (сукупність) предмету чи спостереження його певні (точні), чи мають завжди деякі пропуски (прогалини)?