Сторінка:Середъ выноградаривъ пивденнои Франціи.pdf/23

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Коло машыны стоялы хлопци-робитныкы зъ позакачуванымы штанямы и рукавамы, вси вымазани червонымъ сокомъ. Навкругы розлягався важкый духъ одъ вына. Сльота слипыла очи.

Бабы у короткыхъ спидныцяхъ и деревъяныхъ черевыкахъ згребалы жмухы и вивозылы ихъ тачкамы на дворъ, а у дверяхъ стояло чымало старыхъ селянъ; воны весело дывылысь на працю, перекыдалысь зъ робитныкамы гострымы словамы, але мы не розумилы ихъ мовы: воны балакалы не французькою мовою, а своею ридною провансальською, яка бильшъ вжываеться по селахъ, анижъ по мистахъ.

— Си робитныкы,— росказувавъ намъ Лубе,— то не наши люде, подывиться на бабивъ, зовсимъ не схожи на нашыхъ; то наймычкы строкови, воны тилькы на выноградни жныва до насъ и прыходять зъ гиръ. Тамъ у ныхъ нема вынограду, отъ воны до насъ прыходять и заробляють, ще й выно зъ собою несуть до дому. Воны зъ собою прыносять тилькы по шматку козячого сыру, та сухого хлиба. А хазяинъ мусыть имъ даваты що-дня на обидъ и на сниданокъ по пляшци вына — ото и вся ихъ страва. Якъ хазяйка добра, то дасть имъ зъ ласкы своеи и гаряченькои юшкы або кулишу. Якъ воны не звыклы до вына, то дуже ласи до його, и, звисно, напываються, не то що наши — воны багатыри, якъ поривняты зъ сымы бидолахамы. На горахъ у ныхъ скоро снигъ ляже, а въ насъ сонечко скризь гріе. А все-такы перебудуть два тыжни, пороблять не въ одного ха-