Перейти до вмісту

Сторінка:Словник української мови. Том III. К-Н. 1928.pdf/108

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ядренистеє. Чуб. III. 385. Хвилюються жовті ниви житом колосистим. К. Досв. 6.

Колоси́тися, шу́ся, сишся, гл. Колоситься, выбрасывать колос. То ячмінь колоситься. МВ. I. 14.

Колосі́й, сі́я, м. О раст.: колосистый. І овес самосій, і ячмінь колосій. Чуб. III. 266. Овес-колосій. Грин. III. 55.

Колосі́ти, сі́ю, єш, гл. Колоситься; виднеться своими колосьями. Там дивлюсь — жита колосіють, волошки блакитніють. Г. Барв. 352.

Колосо́к, ска́, м. 1) Ум. от ко́лос. В того доля ходить полем, колоски збирає. Шевч. 2) Род орнаментики в виде колоса. Шух. I. 303.

Коло́сся, ся, с., соб. Колосья. Лежить як жива, у пшениці, аж колосся над нею похилилось. МВ. Молоде колосся з жита зриваю. Г. Барв. 353.

Колосува́ння, ня, с. 1) = Колоси́на. А ні гречки, ні полови, ні колосування. Чуб. V. 674. *2) Выбрасывание колосьев.

Колосува́ти, су́ю, єш, гл. *1) = Колоси́тися. Жита саме оце тепер колосують. Пир. у., Конон. 2) Перемолачивать колосья?

Ко́лот, ту, м. Ссора, спор, сумятица. Як Чаюна взяли у острог, так і колоту не стало на селі; а то було що-вечора то крик на вулиці, то бійка, — без колоту не обійдеться. Екатер. у. Колот такий підняли, що хоч з хати тікай. Боялась, щоб не вийшло якого колоту через сей случай. Г. Барв. 154. За ту бражку зчинили козаки з ляхами превелику дражку, за той молот зробили козаки з ляхами превеликий колот. АД. II. 33.

Коло́твиця, ці, ж. Лучина, дрань. Вх. Зн. 27.

Коло́ти, лю, леш, одн. в. кольну́ти, ну́, не́ш, гл. 1) Колоть. В серце коле. Шевч. Голкою колов. Гринч. Піде вогонь од ноги по тілу, — кольне аж у голові. Левиц. 2) Бодать. Рогата скотина вдасться, то всіх коле. Ном. Коли б свині роги, то б усіх поколола. Посл. 3) Убивать, закалывать. (Гайдамаки) прибігли туди, давай колоть орендаря і всіх жидів. ЗОЮР. 4) Резать (свиней). 5) Раскалывать. Тріски колоти. Гринч. *6) — о́чі. Упрекать, укорять. Сл. Нік.

Коло́тися, лю́ся, лешся, гл. 1) Колоться, производить уколы. Ячмінь колеться. 2) Раскалываться. Не колеться дровеняка. Гринч.

Колоти́ти, чу́, тиш, гл. 1) Мутить. Два голуби воду пили, а два колотили. Мет. 2) Масло сбивать. 3) Ссориться. Як у клуні не молотить, то в хаті колотить. Ном. № 10131. 4) — чимсь. Помыкать; распоряжаться чем, *производить беспорядок среди ч.-н., производить суматоху. Так колотить всіма, як вир водою. Ном. № 3429. Оце колотить, як чорт лозою. Ном. № 3422. Поснули й ви, що світом колотили. К. ПС. 7. *Прийде на наше подвір'я і от як побачить курей, так і зачне тими курами колотити та за ними бігати, та все кричати. Крим.

Колоти́тися, чу́ся, тишся, гл. 1) Мутиться. 2) О масле: сбиваться. Щось масло довго не колотиться. Гринч. 3) О сердце: биться. Душа її уся порушилась, серденько колотилося. МВ. 4) Дрожать. Чи змерзла, чи з трівоги вся колотилась. Г. Барв. 168. 5) Ссориться, браниться, спорить. Як на току молотиться, то і в хаті не колотиться. Ном. № 10131.

Коло́тиця, ці, ж. = Коло́твиця. Желех.

Колоті́вка, ки, ж. Мутовка. Вх. Зн. 27.

Колотне́ча, чі, ж. Ссора, спор, драка, свалка. Тіки на поріг, аж там така смертенна бійка та колотнеча діється. Харьк. Смерть запанувала там, де недавно був гармідер і колотнеча. Левиц. Добра та ладу не було, а були тільки бучі, колотнеча та сваволя. Мир. ХРВ. 87.

Коло́тник, ка, м. Забияка, сварливый.

Коло́тниця, ці, ж. Сварливая женщина, заводящая ссоры.

Колотня́, ні́, ж. = Колотне́ча.

Ко́лотов, тви, ж. = Колоті́вка. Вх. Уг. 246.

Колото́вця, ці, ж. Раст. Galium aparine. Вх. Уг. 246.

Колоття́, тя́, с. 1) Закалывание мно-