Сторінка:Софія Русова. Дидактика. 1925.pdf/6

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

чання. Анґлійська королева Катерина доручає йому написати плян навчання для її дочки та сина. Підчас тодішних політичних розрух ув Анґлії його зарештовано, але за деякий час він має змогу покинути Анґлію й пише цілу низку педаґоґічно-дидактичних праць, що принесли йому назву тогочасного Квинтиліяна. З цих творів — головні: “De Disciplinis” — 7 книг, в них є критика середньовічного навчання й поради, щодо реформи тогочасного навчання; “De anima” (1539), в якій він перший підносить питання про психольоґічний ґрунт для педаґоґіки. Він торкнувсяся і жіночої освіти в “De Institutione Feminae Christianae” і морального виховання студентів.

Французькі педаґоґи й досі шанують його дидактичні поради.

Німецький педаґоґ Тойшер[1]поділює усю педаґоґіку на практику виховання і на практику навчання; ця остання опрацьована в Дидактиці[2]. Багато сучасних педаґоґів не відділює навчання від виховання і, ставлячи ціле виховання на психольоґічний ґрунт, об'єднують розвиток інтелекта з вихованням усіх духовних і фізичних сил дитини. Так Месмер у своїй ґрунтовній праці “Grundzüge einer allgemeinen Pädagogik und moralische Erziehung” — “задля всунення всіляких можливих непорозумінь” (стр. 8) поділює Педаґоґіку на фізичне виховання — зміцнення мязів, вимоги здоровля, ґармонійний розвиток тіла; Психічне виховання — вироблення рухів та рухливости; Виховання розуму (geist), в рамки якого входить вироблення волі.

Французські педаґоґи, а з поміж них знаний Кляпаред, теж не виділюють ув окрему галузь науки про навчання. Дидактика, каже він, є підготовкою до акції. Дидактика й Педаґоґіка (як науки про виховання) просякають одна одну й повинні мати взаїмний уплив. Феріер, що стоїть на чолі нової школи, не визнає у школі окремого завдання — навчання й окремої науки для його переведення: “L'école être un milieu éducatif — physique, intellectuel, moral. On ne fait pas entrer des nations intellectuelles dans la tête d'un enfant, on le met en mesure de les acquérir[3]”. Всі ці думки видатних педаґоґів вказують нам на тісний звязок Дидактики з Педаґоґікою, як теорією, так і з історією, але саме визначення її нестале, так само, як і зміст її.

 
  1. Бімайер дає Дидактиці иншу назву: “Lehrwissenschaft”, але в такому розумінні як і “Unterrichtlehre” — себто, науку про навчання, що має свої основні закони, які ма-
  2. Wendelin Toischer — Theoretische Pädagogik und allgemeine Didaktik. 1912.
  3. Projet d'école nouvelle. 1909.