Сторінка:Спілка Визволення України. Стенографічний звіт судового процесу, т. I. 1931.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана

диттних волітичних діячів на реставрацію буржуааної України. В хисті підкреєлю- звалось, що ва Україні склалися спряятанві обставини дая організаційшого оформ- деиня і діяльности української контр-революційної інтеміген!

Цей лист 1. Чикаленка був ситналом від закорлоїміої еміграції впутрішиім воптр-революнійним елементам оформити запільшу оргапізацію.

Першо засіланя розпочалось широкою 1 лоповідю бірремова про завлалня української буржуазної громадськости і про потребу оргапізаційчюго об'єдлашня-- дая борютьби з більшовизмом за «визволення».

«Незалежність» України. за плянами ініціяторів «СВУ», полятала в тім, щоб лірвати її від Раллйського Союзу | утворити з шеї колонію захілио-европейсь- жого капіталу, Поміри «СВУ» полятали в тим, щоб приєдпати Україну до фашист- сикої Польщі в спосіб «федерації».

Єфремов доповів про ста еміграції, повіломіп про оргал «СВУ», виклав моргування еміграції про. розміри. напрамок і змісти тр -револю- ційної роботи па Україні, ілюєтруючи вго це цитатами з листа Чикаленка.

бічюмов висунув питанш про содійльну базу організації, на Його аумку, оргалізація повіиміа розширюватись пе и генції, але через неї ї за її лобомоги охопити куркульські верстви села і буржуазні елементи міста,

У Єфремов з приводу першого засіхатия «СБУ» та своєї доповіді свідчить:

«Десь коло половини чоргнія 1926 року ми скликали парешті своє перше організаційне засідання, кажу «мн», себ-то я 1 Дурдуківський, що виступали та- ким чином ініціяторами спрали. блбувалогя зібраття в поменкатиі Дуртгківського. Жріж нас дрох, присутиї були такі запрошені шал люти: Гері айзе, Гпебепедьки?, Нікопсисий Черпяхівська, Чехівський. Збори розпотав я. вкасавии на причипу їх та завдання. Торкнувшись коротенько осталиіх пол'й. що категорично ликтують вам встуаити на пніх оргалізаційнії нелегальної діяльности, п зробив огляд тих обставні, серед яких нам доведоться працювати і виглидів, які може та праця

мати»... 5 (Тон 1, сук, 177). Зинувачета Л. Старицька-Черняхівська св'лчиті х Лось в чореті місяці 1926 року гропа осі-Єфремог. Чехіяський, Піков- ський. Гермайзе та Гребепелький постановили г галізалію, що охопила б і об'єтнада всіх українців на припципі «гамостійна Україна» і єбалія нал кла- со». Мепе запрошено ма оргапізаціїйнте з'братня і обрано па часпа Презпаї «На засіданні виступали з пуоховами: Єфрехог, він кадан про доконечну готребу оргапізації суголостих українських сил і тро організацію суголесших але» зеитів гедянства; Чехівський казав про под'тичне зпачння української церкви; Терчаїое казав про притигиенля до оргапізації пролетаміят; Дурлуківський тро. обєтнаття учительства; я казала шро ролю інтелігоцції і про те, що М треба шоставі і оргашізації»... тавити на чолі оргацізації сх 27, арк. 22).

Винувачелий В. Чехівський про порито оргапізаціївоо зйбраттии «СУ» св'зятть:

з««Парала відбулася прібаиатю в черкпі 1926 року в приміщениї 0, Дурлдуків- сахого, Я застав С, бірежова. В. Дурлуківського, 02. Гребелелького. Погі при" иа Л. Старииька-Чертяхіоська. 0. Гержайло (та А, Ніковський. С. Єфремов т вступній промові дав -оглиг зоїнійшткого і виутоішиього життя України. Зазпа- чаючи, що майбутиє поєднатія Тиськотго громалятетва повінтю бути пехаар- тійнмиі, щоб поєдлати преїставийків різних партійних течій і прогуамів. щоб пар- тійність упогочіеленна упо розбивала паціональної єїности, щоб з різних угрупо- ань бутувати стіл щіле націоналідів життя, разом з тем С. Єфремов повів ряж

трограмових пактів»...

(Тож 35, арк. 259, 290). -

Приблязпо то само свідчать і Гермайзе: й з «Перше організаційне засідання «СВУ» і наступне, що віабулося восен) ого ж року. були чрисвячелі обмірковуванню заалать організа: 1 аеано калі 7 Докзадчяком ізтежи був Єфремов, ініціятор самої організадш».-» ноитум о б (Тож 36, арк. 148).

3 23