Чи створили американці політично-свідомі сили, організації? Опріч кількох робітничих спілок нема поважного нічого.
Таким чином, ні в політичній, ні культурній, ні господарській відбудові рідного краю американська наша еміграції участи помітної не бере.
Але натомість своєму народові московські рецепти посилає та пишається неприхідним лісом чорносотенства або большевизму.
Великим страшним сумом віє на нас з газет, що є дзеркалом душі американсько-української «інтелігенції». Ці газети нам малюють, як фотографія, велику пустиню.
Цей факт вказує, що кайдани неволі і натерті ними рани, люде довго носять ще після того, як вийдуть з свого краю. Еміграція, покидаючи свій край, несе скрізь з собою знаки його рабства!
Наша американська еміграція в більшости робоча і селянська, що вивезла з собою з краю те, що там мала: злидні, темноту в громадських справах і робочі руки. Щоб вона стала активним творцем культурних, господарських і політичних цінностей, треба їй великої підготовки в своїх організаціях і науки, науки, науки. Очевидне це з часом прийде, а поки-що…
Так звана «інтелігенція» — переважно духовенство і духовні сини його в свіцьких ролях — несе з собою скрізь дух свій — консерватизм, середновічний спосіб думання і темноту в громадських справах. Хіба ця «інтелігенція» з тавром тьми на чолі може творити визволення, коли визволення наше по своїй природі мусить бути і визволенням з культурної тьми. Не може вона йти сама проти своєї по-суті проти-визвольної природи!
От через те й буває, що ірландці з Америки організовували визволення своєї Ірландії, чехи з Америки видали свою вашингтонську де-