автоматом. У цім стані чулість шкури і мяснів зовсім притуплені. Можна, наприклад, поколоти голкою усю шкуру в будь-якому місці, а об'єкт абсолютно не реагуватиме на це. У глибокій гіпнозі лише в стадії глибокого сну об'єкт не піддається ніякому навіянню.
За науковими даними, ствердженими повсякчасними досвідами, у гіпнотика можна викликати найрізноманітніші зміни та явища, що супроводяться цілою низкою ознак з боку психіки й тіла. Усі навіяні явища та речі об'єкт сприймає без жодної критики, цілком пасивно, і на кожне явище відповідно реагує. Скрутіть звичайний папірець, покладіть об'єктові в рот і скажіть йому, що це цигарка з махорки. Він її буде курити, ніби пускаючи дим та спльовуючи. А коли такий об'єкт не курив взагалі, то ще й скривиться з огидою. Так само можна навіяти купання, перебування в тій чи тій країні, молодість, дитинство, старість, сором, жах то-що.
На всі навіювання, як з боку психіки, так і з боку тіла, буде відповідна реакція.
Наприклад, навієте об'єктові, ніби він упився. Об'єкт починає хитатись, обличчя робиться байдуже, веселе і т. инш. Навіюєте купання — об'єкт роздягається, лізе ніби-то в воду, кривиться, робить рухи, наче плаває і т. инш.
Отже загіпнотизований способом навіювання позбувається реального зовнішнього світу й переноситься в фантастичний.
Ці обмани чуття бувають переважно в зоровій межі, але вони можуть захоплювати сферу решти чуттєвих органів.
Усі ці явища звичайно настають не від порушення діяльности чуттєвих органів, а від того, що чутливі сприймання підлягають і перероблюються силою уявлення, викликаного відповідним навіюванням[1].
Щоб вивести людину з гіпнотичного стану, досить відмінити все, що було навіяно, за винятком того, що розраховано на післягіпнотичне навіювання.
Після цього говориться приблизно таке: «Ви зараз прокинетесь. Коли я рахуватиму до 5-ти, ви за кожним рахунком будете прокидатись, будете почувати себе свіжим, ніби відпочили. Коли зупинюсь на 5-ти — ви прокинетесь в гарному настрої й почуватимете себе добре».
- ↑ Об'єктивних тілесних ознак ступневої гіпнози немає; найголовніша ознака та, що об'єкт не може з власноï волі розплющити очі.