Звичайно, що найкращою ознакою гіпнотичного стану була-б «каталепсія», але вона не завжди може бути.
Загіпнотизований, прокинувшись, залишається в тому самому стані, в якому він був до гіпнози. Він веде себе так, як і людина, яка щойно прокинулась.
Багатьох цікавить питання, чи пам'ятають гіпнотики, що з ними переводили підчас гіпнотичного сеансу.
Тут переважно все залежить від того, якого ступеня була гіпноза, і від самого навіювання. Коли об'єкт перебував у стані гіпнози, до того ще йому й навіяно, що він нічого не буде пам'ятати, що з ним робили, то такий об'єкт нічогісінько пам'ятати й не буде. Залежно від глибини гіпнози та відповідного навіяння, об'єкт може або все пам'ятати, що з ним робилось в гіпнозі, або лиш невиразно уявляти, або ж і зовсім нічого не пам'ятати.
З боку медицини та й соціяльного боку дуже цікаві так звані післягіпнотичні навіювання.
Полягають вони в тому, що підчас гіпнози об'єктові навіюється те чи инше завдання, яке він виконує в зазначений від гіпнотизера термін майже точно.
У цьому переважно полягає значіння гіпнози в медицині, як засобу лікування різних нервових розладів. Але сама змога післягіпнотичного навіювання залежить і від самого змісту навіяння. Зміст навіяння має відповідати інтересам даної особи в її звичайному стані, з її відношенням до оточення.
Иншими словами, коли навіювання йде в розріз з соціяльною структурою об'єкта, він завдання не виконує. З цього можуть бути лише поодинокі випадки. Так, коли ви навіюєте об'єктові після сеансу що-небудь вкрасти, або стати глухим, то з ним цього не станеться. Коли-ж такий об'єкт своєю соціяльною вдачею звик красти, то він це залюбки виконає.
Література з гіпнози дає нам низку найрізноманітніших прикладів, де злочинні навіювання об'єктові з боку гіпнотизера доводили иноді до судових процесів.
Післягіпнотичні навіювання своїм змістом дуже цікаві. Так, коли гіпнотизер, прикладом, каже: «Я вас зараз розбуджу, після 5-ти хвилин по цьому ви підійдете до незнайомої вам особи, що перебуває в цій хаті, тим чи иншим робом