вважала не що инше, як особливу енергію, що полягала в магнетичних випромінюваннях (вилученнях).
Першою людиною, що одверто стала на оборону наукової гіпнози, був учений лікар Бред.
Цей лікар розвіяв містичне пояснення гіпнози і зробив це явище цілком приступним науковому вивченню. Далі на обороні гіпнози, як цілої науки та натурального явища, стали славетні фізіологи Ріше, Бош, Гайдеган та инші.
За останнє п'ятидесятиріччя гіпноза придбала цілу низку наукових дослідників, як Беренгейм, Форель, Моль, Данилевський, Павлов (відомий фізіолог), Бехтерев та инших вчених, що своїми дослідами та науковим авторитетом примусили вчених робітників та громадянство уважніше поставитись до гіпнози.
Методичний науковий дослід гіпнози почав лікар Льєбо, що написав 1866 р. працю «Про сон та аналогічні явища». Льєбо довів, що гіпноза є не що инше, як штучний сон, який спричиняє навіяння; він в усіх своїх хорих викликав гіпнотичний стан ступневим переконанням та систематичним навіянням.
Цей винахід зацікавив Нансійського лікаря Беренгейма та фізіолога Бош, які, роблючи досліди, остаточно визнали за гіпнозою лікувальне значіння.
Ця Нанайська школа каже: «Гіпнози немає, а є тільки навіяння». Ця школа стверджувала також, що спеціяльного гіпнотичного сну немає, а є звичайний сон з певним ускладненням через навіювання.
Згодом стає на оборону гіпнози, як науки, відомий учений Шарко, що дає теж своє визначення гіпнози. Шаркова школа каже, що гіпнотичні маніпуляції впливають у пацієнтів не тількі на душевну сферу, але ще мають певні фізіологічні впливи, переважно на нервову та м'ясневу систему, незалежно від будь-якого навіяння.
На думку Шарко, гіпноза являє собою штучне викликання неврози (гістерії). Отже ми бачимо, що на причини виникання гізнози склалось дві школи:
1. Нанайська, яка вважала, що гіпноза викликається виключно слсвесно-психічним навіюванням;
2. Шаркова (Сальпетрера), що відкидала вищезазначене і пояснювала виникання гіпнози суто фізичними, або фізіологічними причинами.
Треба відзначити, що погляд школи Шарко на гіпнозу як на штучно викликану неврозу, або особливий нервовий стан, схожий на гістерію, є неправильний, безпідставний. Коли-б це було так, то тоді усіх, або більшу половину людей