Сторінка:Суржик для інтеліґенції.pdf/144

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана

„Якось я собі просто ішов до нашого Шевченківського гаю [музей дерев'яної народної архітектури]… і, подивившись на ті дерев'яні церкви,… я побачив у красі цієї спадщини народної архітектури… такий вияв українства, який нічому не шкодить, який може співіснувати із усім іншим. Крім того я побачив навіть певну символічність у тендітності тих церков - їх дуже легко спалити, бо це є дерев'яне, в чому якраз є вся вартість національної спадщини(?). Це є щось дуже гарне, щось таке, що не претендує на те, щоби мною цілком оволодіти, щось, що існує саме по собі. Я, очевидно, є сином цього, і, якщо(?) воно є загрожене, я на свій спосіб якось можу це обороняти."

Воно вже давно і серйозно є загрожене, пане Андрію, але такі сини, які бояться скинути з плечей кровопивцю, аби він при падінні надто боляче не побився об землю, - ніколи нічого не оборонять. Ви дійсно можете співіснувати, але не майте ілюзій, що, - хоча-б самим лиш фактом свого існування, - ви нікому не шкодите! Заважаєте і шкодите своїм заважанням хоча-б і тому „Німцеві, що на Січі картопельку садить" (Т. Шевченко), - бо де ж йому її садить?

Дивні панове, як-от пан Шкраб'юк, бачать у націоналізмі тільки ту „пристрасну відданість нації, яка супроводжується часом ксенофобією і бажанням відосіблення" (од кровопивці, додамо від себе) - („Robert"). Коли ксенофобія породжена ксенократією, - з якого кінця належить братися до лікування суспільства? Начеб-то екстремістське переконання, що усі біди - соціяльні, економічні, екологічні - мають, сьогодні і в Україні, національне підґрунтя, - несподівано, навіть для мене самого, одержало стовідсоткове підтвердження на 10му році „незалежности", в міру становлення русскоязычного буржуя: досить застановитися, в чиїх руках серйозні гроші, досить відкрити очі та глипнути, як виглядає вгодований face чиновника біржі або банку. Цілеспрямована військово-патріотичне омосковщення останніх десятиріч формального московського сов'єтизму, яка обернулась вульґарною деморалізацією (в тім числі денаціоналізацією, - бо немає моралі без усвідомленого національного патріотизму) усього суспільства за десять років „незалежного" і неформального українського сов'єтизму привела до такого цікавого явища, коли кримінальна раса утримуючих владу не може буть признана громадянством за рідну. Сьогодні кожен рух за соціяльну справедливість, моральність, законність чи просто людське суспільство; за збереження природи, навіть просто за збереження звичайного здоров'я Українця; за-