Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/108

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

К. КАУТСЬКИЙ

Надлюдина майбутнього

Для того, щоб пролетаріят міг набути сили скинути своїх надто сильних ворогів, йому потрібна буде висока інтелігентність, тверда дисциплінованість, бездоганна організованість широких мас пролетарів, і ці останні повинні в той самий час стати безумовно необхідними для всього економічного життя країни. Тільки тоді переможе пролетаріят, коли він розвине в собі всі ці властивості до найвищої міри, і його панування, а, значить, і соціяльна революція, настане тому не раніше, коли буде досить не одних економичних, але й психологічних передумов соціялістичного суспільства. Нам напевно не доведеться надто довго чекати цієї психологічної дозрілости, бо вона зовсім не вимагає, щоб люди стали янголами.

Але коли сучасним пролетарям небагато треба змінитися, щоб стати зрілими для соціялістичного суспільства, то від цього останнього ми, безперечно, можемо чекати, що воно змінить характер людини. Утворення високого типу людини в порівнянню з теперішньою хочуть виставити як попередню умову соціялістичного суспільства; але тому, що капіталістичне суспільство рішуче не може зробити цього, то це було б зовсім нереальною умовою. Не умовою, а наслідком соціялізму буде ця зміна. Соціялізм принесе людям забезпеченість, спокій і дозвілля, він піднесе їхню душу по-над буденні клопоти, бо їм не доведеться вже день за днем думати про насушний хліб. Соціялізм зробить кожну поодиноку людину незалежною від других осіб і викорінить таким чином і рабські почуття, і почуття призирства до людей. Він зрівняє село з містом, зробить приступними людям усі скарби багатої культури, поверне їм природу, що з неї вони братимуть силу й радість життьову.

Разом і з психологічними коріннями песимізму він вирве його соціяльні коріння: злидні, пригнобленість одних, що їхню нужду підносять до рівня доброчинности, пересищення других, які, користаючись без праці всіма добрами життя, встигли випити чашу насолоди до дна. Соціялізм усуне і нужду, і пересищення, і перекручення природи, він зробить людей життєрадісними, здатними до насолоди, здібними цінити красу. Він принесе всім свободу наукової й художньої творчости.

Чи не можемо ж ми припустити, що за таких умов утвориться новий тип людини, що стане по-над найвищі типи, утворені досі часу культурою? Це буде надлюдина, коли хочете, але вона не буде винятком, а правилом, вона буде надлюдиною в порівнянню з своїми пращурами, а не