Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

промислову революцію вісімнадцятого сторіччя“. Не менш трагічною була доля Денса Папіна, що, бувши професором математики в Марбурзі, зробив спробу влаштувати парову машину для промислових потреб. Злякавшись перешкод, що йому чинили з усіх боків, він кинув свій уже готовий апарат і збудував парового човна, на якому й вирушив p. 1707 в Англію по Фульді. Але мудрий уряд міста Мюндена заборонив йому далі їхати, а везерські рибалки розбили його човна. Папін помер у злиднях, всіма покинутий, у Англії. Ясно для всіх, що винахід стьожкового станка p. 1529 Антоном Мюллером або винахід парового човна р. 1707 Денисом Папіном були далеко значнішими виявленнями людської творчости, ніж винайдена р. 1764 Джемсом Гаревсом машина Дженні й винайдений р. 1807 Фультоном пароплав. І коли, не дивлячись на це, перші не мали ніякого значіння, а останні мали успіх, що призвів до світових переворотів, то це як раз і доводить те, що не винахід утворює економічний розвиток, а, навпаки, економічний розвиток спричиняє винахід, що людський розум не родить суспільних переворотів, а лише виконує їх.


К. КАУТСЬКИЙ

Природа — людський організм — суспільство

Само собою зрозуміло, що в процесі вироблення ідей відограє ролю не один зовнішній світ, але й організм людини. Але хіба організм людини, його здібність до думання, до художньої творчости й т. и. хоч трохи змінилася протягом усієї історії? Звичайно, ні. Здібність до думання якого-небудь Аристотеля навряд чи ким перевищена, так само, як і художні здібності греків. З другого боку, що змінилося в зовнішньому світі?

Природа? Теж ні, над Грецією сяє те саме блакитне небо, як і за часів Перикла. Змінилося тільки суспільство, ц. т. власне економічні відносини: і оскільки в природі й людях відбувалися зміни, вони відбувалися під впливом змін в економічних відносинах.

Таким чином економічні відносини — це не єдиний чинник, що визначає всю людську діяльність“, „все людське життя в цілому“, але по-між чинниками, що впливають на людське життя, вони становлять єдиний змінний елемент.

Всі останні чинники постійні й зовсім не зміняються, а коли й зміняються, то тільки під впливом цього змінного елементу; вони, таким чином, не є чинними силами історичного розвитку, хоч і становлять необхідні елементи людського життя.