Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/62

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

що не назріли зовсім і в економічній дійсності, і в свідомості переважної більшости народу, Комуна, ц. т. Ради Робітничих і Селянських Депутатів, не „вводить“ і не повинна вводити. Що дужчий економічний крах і криза, яку створює війна, то пекучішою стає потреба в найдосконалішій політичній формі, яка полегшує лікування страшних ран, зроблених людськості війною. Що менше в російського народу організаційного досвіду, то рішучіше треба стати до організаційного будівництва самого народу, а не одних тільки буржуазних політиканів і чиновників з „доходними посадами“.

Чим швидче ми скинемо з себе старі забобони перекрученого п. Плехановим, Каутським і К° псевдо-марксизму, чим пильніше ми станемо допомагати народові будувати відразу й скрізь Ради Робітничих і Селянських Депутатів, брати до їхніх рук усе життя — чим довше будуть п. п. Львови і К° відтягати скликання Установчого Зібрання, тим легше буде народові зробити (за посередництвом Установчого Зібрання або й поза ним, коли Львов не скликатиме його надто довго) вибір на користь Республіки Рад Робітничих і Селянських Депутатів. Помилки в новому організаційному будівницві самого народу неминучі спершу, але краще помилитися і йти вперед, ніж чекати, коли скликані п. Львовим професори-юристи напишуть закони про скликання Установчого Зібрання та про увічнення парламентарної буржуазної республіки, про задушення Рад Робітничих і Селянських Депутатів.

Коли ми зорганізуємося й уміло поведемо свою пропаганду, то не тільки пролетарі, але й дев'ять десятих селянства будуть проти відновлення поліції, проти незмінного й упривілейованого чиновництва, проти відокремленої від народу армії. А тільки в цьому суть нового типу держави.

Заміна поліції народньою міліцією — це реформа, що виходить з усієї ходи революції й переводиться тепер у життя майже скрізь у Росії. Ми повинні з'ясувати масам, що в більшості буржуазних революцій така реформа була дуже недовгою, і буржуазія, навіть найдемократичніша та республіканська, відновлювала поліцію старого царського типу, відокремлену від народу, якою командує буржуа, яка може як-найбільше гнобити нарід.

Щоб не дати відновити поліції, є тільки один засіб: створення всенародньої міліції, злиття її з армією (заміна постійної армії загальним озброєнням народу). В такій міліції повинні брати участь поголовно всі громадяни й громадянки від 15 до 65 р., коли цим віком, що взятий для прикладу, можна визначити участь підлітків і старих. Капіталісти повинні платити найманим робітникам, слугам і инш. за дні, присвячені громадській службі в міліції. Без притягнення