Перейти до вмісту

Сторінка:Тобілевич Іван. Мартин Боруля (Львів, 1921).djvu/44

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Гервасій. Можеб попереду ви йому сказали, щоб не стрівожить.

Палажка. Ну, ну, добре — я скажу. (Пішла).

Гервасій. А щож, Степан Мартинович, скоро столоначальником будеш?

Степан. Де там. Я вже не служу, Гервасій Семенович!

Гервасій. Ну?!

Степан. За штатом остався.

Гервасій. О?! Чув, чув — мені казав Красовський, що земський суд скасували. Так ти, виходить, лишній! І на що тобі та служба? Чи багатож ти брав жалування?

Степан. Два годи нічого не получав, а оце на третій, по роскладці, два з половиною у місяць назначили.

Гервасій. Два з половиною?! Господи! Здоровий молодий чоловік два годи дурно сидить, а на третій у місяць получа два з половиною!

Протасій. Я ще як служив у покійного землеміра, Харитона Харитоновича Кацавейченка, він жив у Трахтомирові, на Дворянській улиці, в будинку… дай Бог память,.. в будинку графа…

Гервасій (маха рукою на Протасія й перибива його). Послухай мене, Степане, покинь ти думку про чиновника! Зовсім одурів старий: робітникові плате на своїх харчах 30 рублів, а сина замісць того, щоб привчать до хазяйства, віддав у службу — байди бить!… Тепер не ті часи, з твоєю наукою далеко не заскочиш. І все то дворянство наробило. І батька треба збить, щоб він з дворянської зарубки зскочив, бо все хазяйство піде прахом, а чиновника з тебе не буде…

Степан. Та я вже набив руку, Гервасій Семенович, деякі бумаги й сам умію писать.

Протасій. Покійний землемір Кацавейченко…

Гервасій (не слуха Протасія, до Степана). Плюнь ти на це діло! Батько старий, слабий, а одному синові, мавши добре своє хазяйство, не варт тиняться по канцеляріях і за два з половиною в місяць тратить здоровя, зводить готові гроші на одежу, на харчі… Добре, як дослужишся до чого путнього, а як так і вмреш канцеляристом, а хазяйства не навчишся, не привикнеш — щож робить під старість? От і тепер — за штатом: як би не було хазяйства, що́ його робить? Покинь, сину, берись за прадідівське рукомесло.

Степан. Та… воно… я й сам бачу тепер… я не від того… не знаю, як батько…