Сторінка:Тодор Гай. Парники (Київ, 1924).djvu/30

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

можна, то збірають звичайно всякого листя, згортають у купи, яким дають постояти 2–8 роки, поки листя цілком перегниє й обернеться зовсім на землю. Ця земля досить поживна, а головне дуже легка. Крім домішки до парникової землі, листяної землі вживають для ріжних кімнатних рослин, для квіток, що ростуть у вазонах.

Нерідко вживають також, яко домішки до парникової землі, й добре перетлілого (за 2–3 зіми) торфу (болотнини).

Ще краще домішувати чорного старого цілком перетлілого гною або перегною, що бував під самим сподом по гнойовищах, по старих оборах і т. и. Перегній також корисно перебити лопатами та просіяти перед домішуванням до парникової землі.

Для того щоб мати добру парникову землю, треба пам'ятати, що до важкої глинястої землі потрібно додавати піску та листяної землі або хоч однієї листяної в такій кількості: на 2 ч. свіжої дернової землі — 1 частина піску та 1 частина листяної, а до легкої піскової землі нарівно беруть перегною. Всю роботу з перемішуванням слід виконувати акуратно й не кваплячись. Для цього накидають на купу всіх допіру згаданих сортів землі й лопатою перегортають і перемішують кілька разів, складаючи її знову в високу купу. В купі землю так і залишають на зіму; протягом зіми вона ще покращає, бо морози зроблять землю дрібною й пухкою, а крім того поб'ють ріжних комах, мух та инш. шкідників, що були й запліднились у землі.