Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. VI-X. 1935-1936.pdf/521

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК
ТРУДИ ІНСТИТУТУ ЗООЛОГІЇ ТА БІОЛОГІЇ, Т. VIII

ACADÉMIE DES SCIENCES D'UKRAINE
TRAVAUX DE L'INSTITUT DE ZOOLOGIE ET BIOLOGIE, VOL. VIII


Індивідуальний ріст найпростіших: Blepharisma lateritia та Actinophrys sp.
К. Сингаєвська

Індивідуальний ріст тварин тісно зв'язаний з диференціюванням, яке відбувається в їхньому тілі (І. Шмальгаузен, 1929, 1931). Диференціювання при цьому впливає на ріст так, що загальмовує його. Прогресивне диференціювання призводить до поступового падання швидкості росту і тільки клітини та тканини без прогресивного диференціювання виявляють експоненціальний ріст.

Як показали досліди Н. Бордзіловської (1926, 1930), нижчі організми, бактерії та дріжджі, ростут експоненціально. Це цілком добре збігається з тим, що на протязі індивідуального життя цих організмів не помітно будьяких ознак ускладнення. Ядерна субстанція міститься в протоплазмі, і в ній не відбувається ніяких помітних змін під час ділення організма. Зовсім інакше стоїть справа в інфузорій: після кожного ділення дочірні клітини наново утворюють низку органел. У такий спосіб утворюється новий ротовий отвір і пов'язані з ним структури, додаткові пульсуючі вакуолі та інші органели. Новотворення цих органел починається дуже рано, ще до моменту розходження дочірніх клітин. Отже в цьому класі тварин ми вже безсумнівно знаходимо явище прогресивного диференціювання, що повинне спричинитися до падання швидкості росту. І справді, коли я дослідила ріст окремої особини в інфузорії Paramaecium caudatum за час між двома поділами, то виявилося, що швидкість росту на протязі індивідуального життя змінюється. Найінтенсивніший ріст припадає на час самого ділення і на час безпосередньо після ділення. Далі швидкість росту поступово спадає, а перед наступним поділом зовсім припиняється.

І. Шмальгаузен в своїй роботі (1929) обрахував за моїми даними швидкість росту парамеції за формулою: та довів, що ріст Paramaecium підлягає законові параболічного росту — швидкість росту падає обернено пропорціонально часові та добуток із швидкості росту на час, що минув, є величина стала: . Алеж для обрахування росту, а також і константи в парамеції загальна формула параболічного росту: набуває трохи іншого вигляду, а саме: . Цю зміну доводиться зробити тому, що початкова величина, яку при закладанні окремих органів та всього тіла хребетних, не роблячи великої по