Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. VI-X. 1935-1936.pdf/523

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

культур Actinophrys. За харч були Chlamidomonas. Обидві культури я тримала в паристих годинникових скельцях, що давало можливість слідкувати під мікроскопом за їх станом, а також зберігало розчин від підсихання, яке приводило б до зміни концентрації солей у розчині, а через те до порушення нормальних умов життя. Кожні 4–5 днів я пересаджувала культуру в новий розчин. Харчову культуру додавала по потребі. Для міряння я культивувала Actinophrys індивідуально у висячій краплі. З годинникового скла під мікроскопом я вибирала особини під час поділу та переносила на покривне скло в краплю розчину з невеликою кількістю (6–10 шт.) монад. Покривне скло з краплею розчину я перевертала на предметове скло з камерою. Предметове скло з висячою краплею в проміжки між двома поділами знаходилось у вогкій камері.

Поділ в Actinophrys триває, порівнюючи з діленням досліджених інфузорій, дуже довго: у інфузорій він триває 30–40 хвилин, а у Actinophrys 2–3 години.

З допомогою Okularschrau benmi Krometer'а під збільшенням Ок✕10 об'єктив 6 системи Leitz я міряла в сонцевиків два діаметри. Міряти два діаметри доводилось тому, що тварини під час повзання по склу, а також під час схоплювання їжі, змінювали свою форму. Через те, що проміжок часу між двома поділами невеликий — пересічно 12 годин, я робила виміри кожних 2 години. Таким чином я виміряла 17 особин. Так само, як для Blepharisma, вираховано пересічний розмір для кожного виміру.

При обчисленні швидкості росту Blepharisma і Actinophrys, таксамо як і при обчисленні росту Paramecium (І. Шмальгаузен, 1929), не можна вважати початковий розмір організма, що росте, за рівний 0. Доводиться робити зміну в способі обчислення швидкості росту відповідно до формули , себто при обрахунках віднімати від середніх величин, що їх здобуто для кожної години виміру, середню величину, що її мають тварини зараз же після поділу. Після того, як було зроблено цю поправку, я обраховувала далі швидкість росту за формулою. І. Шмальгаузена: .

На таблицях подано всі відповідні числові дані. Для Paramecium наведено виміри довжини, для Actinophrys та Blepharisma — площі. Далі наведено швидкості росту та константи, обраховані за формулами. Дані Paramecium наведено на табл. 1, дані для Blepharisma — на табл. 2, дані для Actinophrys — на табл. 3. На жаль, в Actinophrys більша частина приросту залишилася поза нашим обліком: найінтенсивніший приріст припадає на час ділення, який триває досить довго і під час якого перевести хоч будьякі точні виміри не було змоги.

З таблиць видно, що швидкість росту в цих трьох організмах поступово падає. Це падання швидкості росту в усіх трьох відбувається так, що добуток із швидкості росту на час, що минув, є величина стала. Отже ріст у всіх трьох досліджуваних організмів, що репрезентують собою два класи Protozoa, є параболічннй.