Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. XVI-XIX. 1937-1938.pdf/278

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

рану. Ампутації робили через різні відрізки часу (від 8 міс. до 2,5 років); після кожної ампутації робили виміри, рисунки і фотографії регенератів.

III. Результати дослідження

По тому, як відбувається регенерація на опроміненому боці, всіх описаних у цій роботі тварин[1] можна поділити на такі групи:

1. Аксолотль № 8 (дозою 3750 r опромінено регенеративну бруньку) може бути прикладом неповного знищення регенеративної здатності: хоч нормальний розвиток регенерата загальмувався скоро після опромінення (регенерат досяг 4 мм довжини), а потім навіть спостерігався редукційний процес, що зменшив довжину регенерата вдвоє; через деякий час регенерат почав рости знову; ріст був незначний (за 19 місяців брунька досягала всього 5,5 мм), але в даному випадку інтерес являє не розмір регенерата, а поновлення здатності до росту (рис. 1). Після другої ампутації тварина загинула, не давши результатів, які могли б дати уявлення про те, як відбувається в таких випадках наступна регенерація.

2. До цієї групи належать тварини, у яких було опромінено регенеративну бруньку (у № 23 — дозою 3750 r, у № 39 — Д9399 15000 r). Через їх загибель у них було вивчено регенерацію тільки після першої ампутації в обох через місяць після опромінення припинилась регенерація опроміненої бруньки. У No 23, не вважаючи на збільшення протягом цього місяця довжини регенерата, відбулась редукція зачатків п'яти пальців до трьох, а з моменту припинення росту регенерата почалося розсмоктування й цих останніх, за яким почалося розсмоктування решти частин регенерата; через рік з моменту початку редукції від регенерата, який досяг довжини 8 мм, залишилось конусовидне утворення довжиною 1,5 мм. У No 39 через 2,5 місяця після ампутації довжина регенерата дорівнювала 11 мм; він мав 4 пальці; протягом наступних 2 років і 5 місяців регенерат розсмоктався ввесь — залишився тільки самий обрубок (рис. 2).

3. У № 40 (рис. 3 і 4) дозою 15000 rбуло опромінено регенеративну бруньку, яка протягом деякого часу після цього продовжувала рости і довжина її досягла 6,7 мм. Але з цього моменту почалась редукція її, яка за 1 рік 9 місяців зменшила довжину регенерата до 1,5 мм. Після другої ампутації на опроміненому боці регенерації не було, на контрольному ж, як


Fig. 1. Animal № 8. Dose 3750 r a and ating limb of irradiated. side:

Рис. 1. Рисунки з протоколу тварини № 8. Доза 3750 r, a i b — регенерат опроміненого боку, а" i b" — регенерат контрольного боку.

  1. Основні відомості про регенерацію подано на таблиці (ст. 139).