Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/123

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

і в його околиці (на велике віддалення навкруги) нема виступів „черепашкового вапняка“, і „чорнобурих лупаків“ (Осовський), „підлеглих гранітами кварцитів” (Ставровський), Овруцького пісковика (мапа геологічного комітета) і „малинових пісковиків“ (Толмачов); кісток велетенських вимерлих животин, зубів риб і инш. тут, згідно з свідченням місцевих селян, ніколи не знаходжено; про подібні знахідки ніколи не чувано і в місцевому лісництві.

§ 297. На північній закраїні села Сущанів, в досить глибокій та вузькій долині, з дуже стрімкими берегами, протікає безнайменний струмик. Схили його берегів, не вважаючи на стрімкість, здебільшого задерновані, але подекуди з-під мурогу в них визирає сипкий польодовиковий пісок, що містить у собі щебінь гнейса і граніта.

Поблизу гирла струмика, на правому його березі, знаходиться невеличке природнє відслонення; на горі тут на глибину півтора метра відслонена однорідна товща неверствуватого польодовикового піску без домішки щебіня; нижче, біля підніжжя урвища, видкі притулені до нього маси делювіяльного, почасти алювіяльного нечистого піску з неправильними проверстками грубого, бурувато-червоного, дуже піскуватого суглинка.

§ 298. За описаним вище (§ 297) струмиком знаходиться високий горб, що відомий у місцевих селян під назвою „Гора Замчище“. Згідно з нівелюванням західньої експедиції для висушування болот, абсолютна височина цього горба виносить 80,2 сажня (№ 9, стор. 104; № 58, стор. 40, під № 855), а рівень ріки Уборти має тут абсолютну височину 75,1 сажня (№ 9, стор. 107), себ-то відносна височина горба є 11 метрів. Згідно з моїм барометричним нівелюванням, відносна височина горба виносить 12,8 метра, а абсолютна його височина 81 сажня (№ 58, стор. 40, під № 856).

Цей горб має форму рогу з дуже стрімкими схилами, що майже усюди задерновані; лише подекуди на південному і східньому (до ріки Уборти звернутому) схилах видко невеличкі відслонення безнаметньового, позбавленого домішки щебіня, польодовикового піску; на північному схилі великі осипища піску містять у собі багато щебіня і ріжкатих скиб гнейса і окварцованого гнейса.

Увесь вершок гори Замчище узаміт усіяний великими скибами звітрілого сірого гнейса, який часто має у собі більшу чи меншу кількість кварцових проверстків, є більш-менш окварцований; поруч з такими скибами гнейса на вершку гори Замчище часто трапляються й скиби та гострорубі кусні цілком окварцованого гнейса і молочно-білого кварца. Тут же знаходиться велике, гарно заховане старовинне городище, що чомусь не згадується в описах цієї місцевости істориками та археологами (див. № 1, стор. 23; № 84, т. II, стор. 605).

§ 299. Невеликий безнайменний струмик, що протікає у глибокій, вузькій долині із стрімкими, здебільшого задернованими берегами, відділяє гору Замчище від другої гори, що стоїть далі на північ, — гори