Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/128

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

тухою і селом Юровим невисокий (до 7 метрів відносної височини) і має здебільшого положисті, задерновані схили; подекуди ці схили вкриті грубими осипищами сипкого польодовикового піску. Нечисленні виступи кристалічних порід знаходяться тут досить далеко на захід від ріки Уборти, на вершках берега. Схили берегів чотирьох струмиків, що впливають на цьому просторі до Уборти з лівого її боку (з заходу), положисті, піскуваті і не мають справжніх природніх відслонень, але подекуди досить густо усипані щебінем гнейса, окварцованого гнейса і молочно-білого кварца.

§ 305. На віддаленні менш одної верстви на північ від гори Золотухи, в урочищу Новини, на полях і на шляху порозкидано чимало великих (до півметра у прогоні) скиб і гострорубих куснів окварцованого гнейса і молочно-білого кварца. Ці скиби мають подекуди кубічну, по инших місцях плитувату або неправильну форму; поверхня їх вишліфована, часто гарно відполірована, тонко-хвиляста і виявляє дуже виразне еолове оброблення і відпрепарування проверстків кварца у тонко-верствуватій гнейсовій породі, що особливо яскраво видко на бічних зломах плиток породи. Кусні гнейса мають сіру барву, а кусні окварцованого гнейса набувають сірувато-білої і білої барви. Кусні молочно-білої кварцової кори просвітлюють на краях, иноді являються навпілпрозорими. Верствуватість гнейса иноді буває неправильною, переходить в лускувато-шкаралупчасту будову; на площах злому і на кривих поверхнях спостерегаються дрібні лусочки звітрілого мусковіта.

§ 306. Навпроти Рудні Сущанської Нової (див. §§ 111-113) на захід від лівого берега ріки Уборти тягнуться обширі, більш-менш міцно заболочені змішані ліси, що подекуди переходять у справжні грузькі болота (болото Гранне і далі на захід — болота верхів'їв річки Юрівки). В узбережній смузі поверхня усюди вкрита суцільною поволокою сипких, дрібнозернястих, безнаметньових польодовикових пісків; з-під цієї поволоки подекуди визирають щебіневі й скибові виступи гнейса і окварцованого гнейса, але скель цих порід не видко. Схили самого берега здебільшого задерновані і не мають відслонень.

§ 307. В лісовому урочищу Ніжка (між болотом Гранним на заході і рікою Убортю на сході) на приземкуватому, банюватому горбі видко невеликий скибовий виступ амфіболового граніта; кусні цього граніта тут усюди визирають з лісового мурогу; поруч трапляються кусні гнейса і окварцованого гнейса та молочно-білого кварца, які доводять, що тут (мабуть на граніті) існував колись гнейс. Беріг ріки Уборти в цьому місці положистий і вкритий осипищами польодовикового піску. На долі берега є невеличке відслонення алювіяльних порід, до трьох метрів заввишки; в цьому відслоненні видкі неправильно-наверствовані піски і буруваті, дуже піскуваті суглинки з заокругленими зернами кварца. Заплавина ріки Уборти в цьому місці до півверстви завширшки.