Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/148

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

§ 363. Слобода Сализівка або Селизівка (№ 52, стор. 62, 263, мал. 21; № 58. стор. 40 і 67) лежить на абсолютній височині 72,6 сажня (згідно з нівелюванням західньої експедиції для висушування болот; № 9, стор. 108; № 58, стор. 40, під № 872) або на відносній височині півтора метра над рівнем річки (абсолютна височина літнього рівня річки Болотниці виносить тут 71,9 сажня; № 9, атлас, табл. 5). Абсолютне безлюддя і відсутність населених пунктів на величезне віддалення навкруги, обширі, грузькі болота з глибокими, довгими і небезпечними бродами і з порозкиданими подекуди островами — польодовиковими барханами, непрохідні лісові нетрі на болотах, — такі є околиці цього глухого лісового села. Річка Болотниця загачена тут млиновою гаттю і розіллялася у широкий став. Згідно з моїми спостереженнями, усі береги става і річки дуже низькі, почасти піскуваті, почасти болотяні; лівий берег трохи вищий від правого і являє собою безформні, неправильні піскуваті горбки, серед яких зрідка трапляються безсумнівні руїни цілком загиблих барханів (див. фотографію № 52, стор. 263, мал. 21); правий беріг, що на ньому розташована слобода, болотяний і лише на деякому віддаленні від річки досягає височини лівого берега.

§ 364. Нижче млину в слободі Сализівці річка Болотниця поділяється на декілька протоків або рукавів, що течуть між болотяними островами та заростами кущів. На піскуватих горбках подекуди порозкидані островки нужденних полей. Усюди, де нема болота, на поверхні видко лише сипкий, безнаметньовий, однорідний польодовиковий пісок. Грубість цього піску у слободі і її околицях (згідно з переказовими відомостями) велика; тут не здобувано і тепер не здобувають ані глини, ані каменя; колодязів тут не копають. Виконана мною на лівому березі річки Болотниці свердловина ручним свердлом на глибину 2,25 метра показала, що до цієї глибини тут продовжується той самий однорідний, жовтий польодовиковий пісок, що лежить на поверхні; вже на глибині одного метра пісок виявився дуже вогким, а далі — цілком мокрим, але він міцно злежався і може триматися в стінках свердловини без обсадних труб; проверстків ортштейна (рудяка) при свердлуванні не зустрінуто. Кісток або рогів вимерлих животин, янтаря і кам'яних знаряддів тут ніколи не знаходжено; згідно з розпитовими відомостями, на піскуватих горбках траплялося знаходити фульгурити.

§ 365. На віддаленні одної верстви на південь від слободи Сализівки, на правому березі річки Болотниці, на західній закраїні глибокого болота Огородного, знаходиться дуже типовий, полісинтетичний польодовиковий бархановий комплекс. Гребінь його гряди здіймається на відносну височину 12 метрів над болотом. За виключно-сухого літа 1904 року, коли рівень води в усіх тутешніх болотах значно знизився, цей бархан мав дуже оригінальний вигляд; на височину півтора метри вище рівня болота підніжжя бархана було вкрите засохлою болотя-