Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/181

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

наче природний кам'яний брук або розсипища. Гарними прикладами таких (подекуди обширих) кам'яних морей можуть служити такі місцевості: на південний захід від села Мокляків (§ 16); на північ від містечка Олевська (§ 90); усе знамените урочище Кам'яний Бір (§ 234), північна частина урочища Мойлини (§ 317), лівий беріг ріки Уборти від гирла Перги до села Рудні Хочинської (§ 320) і чимало инших описаних вище місцевостей.

§ 446. Усі описані вище (§§ 442-445) різноманітні форми виступів кристалічних порід (горбуваті і детритичні) являються наслідком руйнування, що переводиться здебільшого процесами звітрювання та змивання продуктів звітрювання. Такі процеси переводилися в описуваній місцевості протягом дуже довгих геологічних періодів (починаючи з архейської ери геть до сучасного періоду); увесь цей довжезний час описувана місцевість була суходолом і не була ніколи зайнята морем; на суходолі чергувалися періоди пустинь (наприклад, середньо-девонської епохи і польодовикової епохи) і періоди вогкого підсоння; за усіх цих періодів тут провадилося звітрювання кристалічних порід (механічне і хімічне); але свій остаточний вигляд і характерні морфологічні риси форми руйнування кристалічних порід набули за сучасної вогкої епохи, бо ці породи нездатні заховувати через довгий час ознаки попереднього механічного звітрювання, — вони вже знищені сучасним хімічним звітрюванням. Тому форми щебеня й скиб тут особливі, — завсіди заокруглені на рубах; тут не трапляється і не утворюється ріжкатих та гострорубих форм скиб і куснів кристалічних порід. (Такі форми залишилися від попередніх пустинь тільки виключно на пісковиках та окварцованих породах, що їх розсипища мають цілком инший вигляд).

Хімічне звітрювання кристалічних порід продовжується досить інтенсивно і за теперішніх часів, але наслідки його мало помітні тому, що продукти звітрювання постійно змиваються; тільки там, де нема стоку вод, ці продукти залишаються на місці і свідчить про сучасне хімічне звітрювання. По таких місцях груба кора звітрювання вкриває собою кристалічні породи в усіх їх виступах і здобування свіжих, незвітрілих зразків буває тут дуже важким (чимало прикладів цього описано вище). У каменярнях і у свердловинах ми часто натрапляємо на приклади звітрювання (переважно каолінізації скалинців) на місці, in sitn, причому иноді цілком заховується первісна структура породи і навіть контури кристалів ортоклаза, що вже цілком перетворений на м'який, землястий каолін. Прикладами цього можуть служити: свердловина на 197-ій верстві Київо-Ковельської залізниці, на правому узбережжю ріки Перги (§ 124); викрій на 220-ій верстві Київо-Ковельської залізниці (§ 260) і виступ граніта на 221-ій верстві тої самої залізниці (§ 261); свердловина на першій верстві Біловиж-Собичинської залізниці (§ 271); ряд свердловин на 2-3 верствах тої самої залізниці (§§ 276-283) і инші.