спеціяльного петрографічного дослідження порід, яке ще не зроблене. Так само без спеціяльного петрографічного дослідження не можна розподілити ці породи на певні групи. Тимчасово доводиться відрізняти відміни гнейса по зовнішніх його ознаках; на цій підставі можна відокремити такі головніші відміни гнейсів в узбережжю ріки Уборти:
1) Сірий гнейс; 2) темно-сірий гнейс; 3) ясно-сірий гнейс; 4) червонуватий гнейс; 5) очковий гнейс; 6) окварцований гнейс.
Між усіма цими відмінами існують ступневі переходи. Особливих поверхів серед гнейсів не спостерегається, за вийнятком лише останньої відміни (окварцованого гнейса), що завсіди виступає, як виразний горішній поверх гнейсів. У відслоненнях гнейс майже усюди в описуваному обсязі являється дуже міцно звітрілим; при повній майже відсутності каменярень здобути свіжі (не звітрілі) зразки породи надзвичайно важко; тому дуже важко спостерегати додаткові мінерали у гнейсі і розподіляти його на мінералогічні групи. Переходів гнейса у лоснякові лупаки (що так часто трапляються, наприклад, в сумежному з Овруцьким повітом Радомиському повіті Київщини) ніде не помічено; так само гнейси не мають абсолютно ніякого ані петрографічного, ані стратиграфічного звязку з Овруцьким пісковиком, що завсіди являється цілком виразно відокремленим від гнейсів і умовами уложення, і петрографічним складом, і своїм пізнішим геологічним віком.
§ 453. Звичайний сірий, здебільшого дрібнозернястий гнейс виступає, згідно з моїми дослідами, в таких місцях описуваного простору: на схилах гранітових горбів на південь від слободи Вірівки (§ 10); на правому березі ріки Уборти біля села Лопатичів, суцільними скелями додолу берега, під польодовиковими пісками (§ 58) і при таких самих умовах на південь від села Рудні Бистрої (§ 62); дислоковані скелі тонковерствуватого гнейса в селі Рудні Бистрій з жилами червоного граніта у долішньому поверсі (§ 65); надолі берегових схилів правого берега Уборти від села Рудні Бистрої до містечка Олевська (§ 66); гряда сірого (з червонуватими проверстками) гнейса поблизу гирла річки Либожеди (§ 92); скелі гнейса на лівому березі річки Либожеди (§ 93) і далі по цій річці (§ 94); скелі й гряди гнейса на правому березі Уборти від гирла річки Либожеди до гирла річки Мутвиці (§§ 95-96); великі скелі гнейса біля гирла річки Криниці (§ 97 і 98); гряди гнейса на вершку правого берега Уборти на південь від Сущанів (§ 99); скибові виступи гнейса навпроти села Сущанів (§ 100); поріг гнейса упоперек Уборти (фундамент гати) у селі Сущанах (§ 101): гряди гнейса навпроти села Сущанів (§ 102); скелі гнейса на схід від села Сущанів (§ 103); скелі й скибові виступи гнейса по всій річці Мутвиці (§ 104); скелі гнейса на правому березі Уборти між селом Сущанами та гирлом ріки Перги (§ 109 і 110); скелі гнейса у селі Рудні Новій Сущанській (§ 111); низькі горби гнейса в урочищу Кам'яна Гора (§ 113); гнейс на сірому граніті на 202-ій верстві Київо-Ковельської залізниці біля села Рудні Радовельської (§ 129); на схід від села