Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/188

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Перги, в урочищу Янин Бір — скибові виступи гнейса (разом з окварцованим гнейсом) на значному просторі (§§ 172 і 174); скибові виступи гнейса навкруги полісинтетичних і одиночних польодовикових барханів того самого урочища (§§ 178-180); скелі дуже пофалдованого тонковерствуватого гнейса нижче слободи Лопатицької і у селі Лопатичах (§ 242-243) і у селі Каменці (§§ 250-251); скибові виступи гнейса у селі Довгосіллі (§ 253) і скелі гнейса у селі Рудні Бистрій на лівому березі Уборти (§ 255); виступи гнейса (на граніті) вздовж Біловиж-Собичинської залізниці (§ 269); скибові виступи гнейса на граніті між містечком Олевськом та селом Сущанами на лівому березі Уборти (§ 289) і скелі гнейса (§ 291) далі у селі Сущанах (§ 295); скелі й скибові виступи гнейса у Горі Замчище (§ 298); щебіневі й скибові виступи гнейса навпроти Рудні Сущанської Нової (§ 306) і в урочищу Ніжка (§ 307). — Напевно дальші досліди виявлять ще чимало виступів сірого гнейса в описуваному просторі, що були неприступні для спостереження підчас моїх дослідів.

§ 454. Значно рідше трапляються виступи окремої відміни сірого гнейса, що відрізняється темно-сірою барвою і є теж дуже дрібнозернястою і завсіди дуже міцно звітрілою. Відслонення цієї відміни гнейса я знайшов тільки у таких місцях: скеля біля хутора Довгосільського Млина (на правому березі Уборти) з жилами червоного граніта (§ 60); скелі тонковерствуватого, пофалдованого гнейса з жилами граніта на лівому березі річки Каменки у селі Каменці. (§§ 247-248).

Так само рідко трапляється і ясно-сіра відміна гнейса, що я її знайшов у таких місцях описуваного простору: скибові виступи ясно-сірого, середньозернястого гнейса на схилах скель граніта нижче села Зубковичів, на правому березі Уборти (§ 48); скелі ясно-сірого гнейса безпосередньо на граніті у великій каменярні біля містечка Олевська, на південь від станції залізниці, на 219-ій верстві (§ 74).

До таких самих мало-розповсюджених відмін гнейса належить теж і червонуватий гнейс: він рідко утворює самостійні виступи, як окрема порода; такий виступ я знайшов тільки в одному місці — у західньому вершку Гори Золотухи, де цей гнейс дуже тісно сполучений з окварцованою відміною гнейса (§ 302); у виді численних тонких проверстків червонуватий гнейс я знайшов у сірому гнейсі великого грядуватого горба на правому березі Уборти поблизу гирла річки Либожеди (§ 92).

Нарешті, до рідких на описуваному просторі відмін гнейса, що не мають самостійного розповсюдження й трапляються тільки в инших відмінах гнейса, треба зарахувати очковий гнейс. Такий гнейс трапляється в окварцованому гнейсі, наприклад, в околицях містечка Олевська у виді линзуватих скупчень дрібнозернястого ортоклаза і лосняка, охоплених тонкими верствами окварцованого гнейса (§ 73); таку саму очкувату структуру виявляє подекуди і сірий (з червонуватими проверстками) гнейс поблизу гирла річки Либожеди (§ 92).