Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/194

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

у північних закраїнах його кряжів. Дуже важливо встановити, що сірий пісковик описуваного простору є безсумнівною відміною типового червоного Овруцького пісковика, трапляється разом з ним в одній і тій самій скибі і сполучений переходами (через рожево-сіру й смугасту відміну); це важливо тому, що деякі автори (що бачили тільки окремі музейні зразки) зважувалися легковажно висловлювати думку, наче сірий пісковик Овруцького повіту є завсіди третинний (№ 68, стор. 47-48).

§ 462. Цікаву відміну Овруцького пісковика являє собою смугастий пісковик, що в ньому чергуються тонкі смужки червоного й сірого пісковика; він завсіди спостерегається разом з типовим червоним Овруцьким пісковиком, у спільних розсипищах. Я знайшов виступи смугастої відміни Овруцького пісковика у таких місцях узбережжя Уборти: у верхів'ях річок Либенця, Прирубища і Полохатинки (§ 142); в урочищу Гнізно (§ 148); на горбах східньої частини урочища Янин Бір (§§ 181-182); між джерелами річок Червонки та Полохатинки (§340); в околицях села Куликів (§ 342); в урочищу Петревище (§ 343); в урочищу Коробки (§ 344); в околицях села Рудні Червонки і в самому цьому селі (§§ 349-351); між селами Руднею Червонкою та Руднею Кованкою (§ 353); у верхів'ях річки Зимухи, в урочищу Пасіка (§ 368); на захід від села Бігуна до урочища Бігунський Мох (§ 378). Ця відміна теж виразно сполучує червону і сіру відміну Овруцького пісковика і є виразним доказом, що поруч з червоним Овруцьким пісковиком існує і сірий Овруцький пісковик, що його ніяк не можна відокремлювати від червоного та довільно зараховувати до третинних покладів.

§ 463. Цікаву теж відміну Овруцького пісковика являє собою Овруцький конгломерат. В багатьох місцях Овруцький пісковик (особливо на периферії свого розповсюдження) виявляє нахил до конгломератової будови і ступнево переходить у справжній конгломерат, що уперше був встановлений моїми докладними дослідами. Розповсюдження цієї породи, оскільки досі з'ясовано моїми спостереженнями, не дуже велике; я знайшов виступи Овруцького конгломерата у таких місцевостях; в урочищу Гнізно, на західньому і східньому схилах Гнізно-Теригальського кряжа (§ 148); у резервах біля півстанції Поста Дровяного, на 196-ій верстві Київо-Ковельської залізниці, на південному її боці (§ 156); у викрої на першій верстві Усовської залізниці (§ 157); в околицях села Озерянів (§ 160); на східньому схилі Озерянського кряжа вздовж 2-13 верстов Усовської залізниці (§ 161). Без сумніву при дальших дослідах ця цікава порода буде знайдена ще по багатьох инших місцях, особливо у периферичних частинах кряжів Овруцького пісковика.

Овруцький конгломерат виступає подекуди великими скибами (до 1,5 метра у діяметрі) і цілими розсипищами, а иноді утворює неправильні гнізда й проверстки у звичайному Овруцькому пісковику. Конгломерат складається з більш-менш однорідної основної маси і вприслених до неї риняків. Основна маса звичайно є дрібнозернястий чер-