Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

відслоню єтьея граніт. Окремини граніта мають приблизно паралелепіпедальну форму, з заокругленими через звітрювання рубами. Біля підніжжя північного схилу гранітового горба підчас моїх дослідів (1906 р.) будовано лінію приватної залізниці (під'їздна галузь від околиці м. Емильчина до станції Білокоровичів). В неглибоких резервах біля будки сторожа був тут відслонений тільки сипкий, жовтий, дрібнозернистий польодовиковий безнаметньовий пісок на глибину до півтора метра.

§ 43. Згідно з виконаним мною дослідженням, граніт описаного вище (§ 42) горба є дуже звітрілий і легко розсипається при вдарі молотком; він має досить темну брунатну барву і є середньозернистий, почасти грубозернистий; ніяких слідів гнейсової структури в ньому не помітно. Порода складається переважно з червонуватого і жовтавого, мутного, непросвітлястого, каолінізованого ортоклаза, має у собі мало сірого кварца і дуже мало біотита; по деяких місцях у породі різко відрізняються білі, розмірно ідіоморфні підмінки (псевдоморфози) каолініти ио скалинцю (ймовірно, по плагіоклазу); досить часто спостерегаються чорні продукти зруйнування залізуватого мінерала (мабуть, амфібола); по щілинках, що ними порозбита порода, видко набіглість чорної, синяво-чорної і темнобрунатної барви.

§ 44. Трохи далі по шляху, біля струмика, що впливає тут до ріки Уборти, граніт виступає великими скибами на самому шляху, а на захід від шляху, на березі ріки, знаходиться невеликий заокруглений у плані горб до 7 метрів заввишки над рівнем ріки; цей горб має досить стрімкі схили і є збудований з тої самої відміни граніту, що описана вище (§ 43). Граніт виступає тут заокругленими через звітрювання скибами безпосередньо на поверхню і є теж міцно звітрілий. Далі до самого села Янчі-Рудні на поверхні (на схилах і на вершку положистого правого берега ріки Уборти) видко тільки глибокий, сипкий, безнаметньовий, дрібнозернистий, жовтий польодовиковии пісок, під яким (з огляду на великі дощові калюжі) лежить, мабуть, якась непрониклива для води порода. Згадуваного Миклухою-Маклаєм виступа двохлоснякового гнейса тут ніде не спостережено.

§ 45. Село Янча-Рудня лежить на дуже положистому і низькому правому березі ріки Уборти, що є позбавлений природніх відслонень. Біля лісопильного заводу (тартака) ямами на глибину до півтора метра відслонений сипкий, безнаметньовий, жовтий, дрібнозернистий польодовиковий пісок; такий самий пісок видко і усюди на вулицях та у садибах села; подекуди він є цілком позбавлений рослинности і ґрунту та утворює досить великі площи розвіювання. Каменярень тут нема. Колодязі у селі неглибокі (до трьох аршинів завглибшки) і дають небагато води.

§ 46. Виступ цікавої вибухової породи знайдено мною на кладовищі села Янчі-Рудні, що міститься на краю вузької заплавини ріки Уборти, на відносній височиш до двох метрів над її рівнем. Тут з