Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/68

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

В околицях села Озерянів знайдено було одбивний кам'яний клин або сокиру (№ 71, стор. 38).

§ 154. Докладними дослідами моїми 1901–1903 років було цілком певно доведено і встановлено, що село Озеряни знаходиться поблизу північного кінця особливого кряжу Овруцького пісковика, що я його назвав Озерянським кряжом. Загальна топографічна і геоморфологічна характеристика його така:

Довгий і вузький взагалі, Озерянський кряж починається з полудня поблизу півстанції Пост Дровяний на 196-й верстві Київо-Ковельської залізниці; в околицях цієї півстанції Озерянський кряж стикається з західньою периферичною частиною иншого кряжу Овруцького пісковика, що я його назвав Білокоровичі-Топильненським кряжом (він міститься у сточинці ріки Жерева). На свойому південному кінці Озерянський кряж майже не виявлений у рельєфі, але дуже виразно виявлений своїм петрографічним складом (див. § 156). Дуже швидко (вже на першій верстві на північний схід від півстанції Поста Дровяного) Озерянський кряж звищується і стає досить помітним, виразно-виявленим у рельєфі. Звідси він тягнеться взагалі на північно-північний схід (пересічно по лінії N 30°0) до села Озерянів, на протязі більш 8 верстов, маючи ширину в різних місцях від півверстви до одної верстви. Трохи на північ від села Озерянів він розпадається на два рівнобіжні кряжи, що теж різко виявлені у рельєфі і відділяються один від одного неглибокою повздовжною долиною з досить положистими унутрішніми схилами. Далі цей кряж дуже різко знижується, обривається дуже стрімким схилом до болота; він перетинається тут протокою болота Новинського з заходу на схід — до озера Корма. Трохи далі на північ, за протокою болота, кряж знову звищується і утворює тут відокремлений, дуже різко виявлений у рельєфі кругластий у плані горб або острів, — урочище Забереззя; цей опуклий горб має діяметер трохи більший за одну верству і досягає абсолютної височини 85,1 сажня (№ 9, стор. 106; № 58, стор. 39, під № 809); з півночи цей горб обмежується знову протокою болота; за цією протокою Озерянський кряж знову виявлений дуже виразно серед болот у вигляді відокремленого довгастого острова або часткового кряжу (урочище Замостьє), що тягнеться грядою до чотирьох верстов завдовшки і до одної верстви завширшки з заходу-південного заходу на схід-північний схід (по лінії 0 30° N), від північно-східнього кінця болота Лодойно до південної закраїни села Рудні Озерянської, де цей кряж остаточно припиняється. На усьому свойому протязі Озерянський кряж надзвичайно різко видається серед болот і болотяних низовин. Усюди на ньому ростуть зарості Azalea pontica.

§ 155. Від півстанції Поста Дровяного до села Озерянів вздовж східнього підніжжя Озерянського кряжу тягнеться ширококолейна галузь залізниці, що відходить від Поста Дровяного і йде до нового села Усова (де існував великий завод дерев'яних виробів, — лісопильний,