Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/97

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

що цей горб збудований з граніта, цілком похованого під грубою поволокою польодовикового піску.

§ 218. Річка Глумча (№ 54, стор. 91, під № 165) у верхів'ях зветься Осовець. Вона починається декількома струмиками з досить великих, але неглибоких (№ 44, стор. 17) лісових болот, що тягнуться між селами і слободами Березницький Майдан, Березники, Липник, Осова (з абсолютною височиною 92,9 сажня, — № 9, стор. 102; № 58, стор. 39, під № 823), Болярка (абсолютна височина 92,2 сажня, — № 9, стор. 104; № 58, стор. 38, під № 759) і Спаські Запруди і тече майже до гирла у невиробленій, лісуватій і болотяній долині без природніх відслонень; з правого боку вона має два допливи — річки Бровник (№ 54, стор. 102, під № 330) і Заровень або Девісябру (там-же під № 331), а з лівого боку — річку Турин (там-же під № 332). Річка Девісябра губиться у болоті урочища Гурного, а далі витікає з цього болота вже під назвою Заровеня; на її березі біля слободи Медвідовки західня експедиція для висушування болот визначила абсолютну височину 91,8 сажня (№ 9, стор. 101; № 58, стор. 39, під № 824), а у верхів'ях річки Бровника, в урочищу Довга, — абсолютну височину 91,2 сажня (№ 9, стор. 100; № 58, стор. 39, під № 825).

§ 219. Усе сточище річки Глумчі і її допливів безсумнівно лежить на кристалічних породах, але груба поволока польодовикових пісків, обширі незаймані ліси і болота скривають під собою ці породи; згідно з переказовими відомостями, тут подекуди існують виступи граніта на поверхню, але знайти їх мені не пощастило. Згідно із вказівками місцевих селян, виступи каменя (скелі граніта) існують, наприклад, серед неприступного улітку болота на дві верстві на південний захід від слободи Медвідовки, у болоті на правому березі річки Девісябри на віддаленні одної верстви на південь від лісового села Заровеньки і в урочищу Гурному (у виді острова на болоті). Спроби мої дістатись до цих пунктів не могли здійснитися, за відсутностю шляхів через непрохідні болота.

§ 220. В селі Великій Глумчі (№ 42, т. I, стор. 196-197; № 84, т. III, стор. 77), на берегах річки Глумчі відко тільки польодовиковий пісок і відслонень нема; в околиці знайдено було кам'яний полірований молот-сокиру і чимало инших неолітичних знаряддів (№ 1, стор. 25). В хуторі Глумецькому, що стоїть на правому березі річки Глумчі, теж видко па поверхні тільки безнаметньовий польодовиковий пісок; тут теж знайдено було полірований кам'яний молот-сокиру (№ 1, стор. 26). У пісках і на болотах біля сумежного села Малої Глумчі і на віддаленні півтори верстви на південь від хутора Глумецького, в урочищу Відмежому, згідно з переказовими відомостями, знаходжено великі кістки вимерлих ссавців (між иншим, як гадати по описах, — кістки мабуть мамута); тут було знайдено за різних часів при розкопках чимало цікавих неолітичних кам'яних знаряддів, — кінчик креміневого спису, поліровані діоритові сокири-молоти з просвердлинами, приладдя