Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/237

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Києва й Канева приїздила поетеса А.-М. Матуте, яка в барселонському журналі «Destino» («Доля») опублікувала серію статей, присвячених Т. Шевченкові (1968). У цей же час на ниві українсько-іспанських літературних зв'язків виступили письменники іспанської республіканської діаспори в СРСР С. Аркада, С. Гонсалес Гутьєрес, Р. Естрела-Льопіс та інші, які підготували 1964 першу іспаномовну збірку «Вибраних творів» Т. Шевченка.

Справі підтримання культурних зв'язків прислужилася традиція перекладу в Україні. Серед перших перекладів, які з'явилися в 19 — поч. 20 ст., були твори М. де Сервантеса, В. Бласко Ібаньєса та ін. У різні роки творчість іспанських класиків і сучасних письменників перекладали І. Франко, В. Самійленко, П. Дмитренко, М. Іванов, В. Шовкун, М. Лукаш, М. Орест, М. Рильський та ін.

Дипломатичні відносини України з І. встановлено 30 січня 1992. Основні принципи міждержавних стосунків заклав Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Королівством Іспанія, підписаний у Мадриді 7 жовтня 1996. З розвитком цих взаємин на рубежі 20-21 ст. в І. виникла українська заробітчанська діаспора, яка обчислюється 100-200 тис. осіб і має власні земляцькі об'єднання.

Літ.: Шевченко Ф. П. Рота ім. Тараса Шевченка в боях проти фашизму в Іспанії (1937–1938 рр.). // УІЖ, 1961, № 1; Додолев М. А. Россия и Испания. 1808–1823 гг. — М., 1984; Россия и Испания. — М., 1987; Вовк Я. Г. З історії іспано-українських літературних взаємозв'язків пожовтневої доби. В кн.: Українська література в загальнослов'янському і світовому літературному контексті. — К., 1988; Інтернаціональна солідарність трудящих західноукраїнських земель з республіканською Іспанією: Збірник документів і матеріалів. — К., 1988; Россия и Испания. Документы и материалы 1667–1917. — М., 1991, т. 1–2; Вилар П. История Испании. — М., 2006; Фельтина А. Н. Все об Испании. — Харків, 2008.

М. М. Варварцев.

«ІСТОРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ. ІСТОРІЯ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН» — республіканський міжвідомчий збірник наукових праць, щорічник. Видавався 1975-1989 у Києві Інститутом історії АН УРСР (нині Інститут історії України НАНУ). Публікував результати науково-дослідницької роботи, здійснюваної Інститутом, зокрема його відділом історії і міжнародних відносин соціалістичних країн (нині відділ всесвітньої історії і міжнародних відносин), а також вузами республіки. Збірник містив статті з проблем всесвітньої історії і відносин України з країнами Центральної і Південно-Східної Європи у сфері суспільно-політичної, економічної, наукової діяльності, культурних взаємин, дипломатії. Висвітлювалися