Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/232

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

в'янства», «М.Є.» також поширювала свою діяльність на Сході Європи, зокрема в Україні. На Галичині і Наддніпрянщині головним знаряддям її впливу стала очолена соратником Дж. Мадзіні — Ш. Конарським — таємна організація «Співдружність польського народу», до складу якої входили й українці. На Півдні України Центральний комітет «М.Є.» мав «організатора» з осідком в Одесі. 1836 змушена була самоліквідуватися під тиском швейцарських властей.

Літ.: Keller H.G. Das «Junge Europa». 1834–1836. — Zürich, 1938; Della Peruta F. Mazzini e la Giovine Europa // Annali dell'Istituto G. Feltrinelli, 1962; Невлер В.Е. Джузеппе Мадзини и «Молодая Европа» // Вопросы истории, 1972, № 7; Варварцев Н.Н. Украина в российско-итальянских общественных и культурних связях (первая половина ХІХ в.). — К., 1986.

М.М. Варварцев.

«МОЛОДА ІТАЛІЯ» («Giovine Italia») — італійська революційнодемократична організація, заснована 1831 Дж. Мадзіні в м. Марсель (Франція). 1834 її центр перемістився у Швейцарію, 1836 — у Велику Британію. Діяльність «М.І.» ознаменувала новий етап боротьби за національну незалежність та об'єднання Італії — «з народом і для народу».

У своїх основних рисах «М.І.» набула характеру політичної партії — першої в країні — з власною програмою, статутом, розгалуженою мережею низових осередків на Апеннінському півострові й поза його межами. 1833 вже у самій Італії мала близько 60 тис. членів. За задумом Дж. Мадзіні, вона мала дати поштовх загальноіталійській і європейській революціям проти монархічних режимів. Її статут ставив за мету об'єднання і відродження країни як незалежної національної держави, встановлення республіки та оновлення на чолі з Італією людства на засадах духовного братерства. Від початку 1830-х років члени «М.І.» вели республіканську пропаганду в Одесі та інших портах українського Причорномор'я та Приазов'я, спираючись на підтримку тамтешньої італійської діаспори та моряків, зайнятих у міжнародному торговельному судноплавстві. Серед активістів «М.І.» у цьому регіоні були діячі національно-визвольного руху Дж. Б. Кунео і Дж. Гарібальді. 1834–36 «М.І.» репрезентувала на Півдні України міжнародне об'єднання революційно-демократичних товариств — «Молоду Європу».

Впродовж 1830–40-х років тут знаходили нелегальний притулок деякі діячі «М.І.» — учасники визвольних повстань в Італії. На початку 1848 була реорганізована в Італійську національну асоціацію. У 1-й пол. 19 ст. за прикладом «М.І.» «молоді» організації революціонерів-демократів постали в Німеччині, Польщі, Іспанії, Ірландії та інших країнах. В Україні вплив ідеології і політики «М.І.» позначився на формуванні програмних засад першого осередку українського національно-демократичного руху — Кирило-Мефодіївського товариства.