Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/237

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

далося на українських платників податків. Крім того, російські військові залоги на чолі з воєводами вводилися до Полтави, Кременчука, Новгорода-Сіверського, Остра, Канева та інших міст, а також до Кодака у Вольностях Війська Запорозького низового. Збирання податків з українського населення (за винятком козацького стану) покладалося на царську адміністрацію.

Зібрані кошти залучалися до царської скарбниці. Українська православна церква (Київська митрополія) мала бути підпорядкована московському патріархові.

М.с., а особливо спроба втілення їх у життя, викликали загострення ситуації в Україні, спричинили подальше падіння політичного авторитету І. Брюховецького і стали однією з головних причин антимосковського повстання 1668. М.с. було денонсовано в березні 1669, коли лівобережний гетьман Д. Многогрішний уклав із представниками царського уряду Глухівські статті 1669.

Літ.: Розенфельд И.Б. Присоединение Малороcсии к России (1654– 1793): Историко-юридический очерк. — Пг., 1915; Яковлів А. Українськомосковські договори в ХVII–XVIII віках. — Варшава, 1934; Горобець В.М.

Від союзу до інкорпорації: українсько-російські відносини другої половини ХVII ст. — К., 1995; Його ж. «Волимо царя східного». Український Гетьманат та російська династія до і після Переяслава. — К., 2008.

В.М. Горобець.

МЮНХЕНСЬКА УГОДА 1938 — документ, підписаний у ніч з 29 на 30 вересня 1938 на міжнародній конференції в Мюнхені главами урядів Німеччини (А. Гітлер), Великої Британії (А.-Н. Чемберлен), Франції (Е. Даладьє) та Італії (Б. Муссоліні). На ній без участі представників Чехословаччини обговорювалася вимога Німеччини про передачу їй Судетської області ЧСР з переважаючим (понад 3 млн. осіб) німецьким населенням. Ще в березні 1938, після успішного для нацистської Німеччини аншлюсу Австрії, А. Гітлер розпочав активну кампанію по внутрішній (радикальні сепаратистські вимоги Судетсько-німецької партії до чехословацького уряду) й зовнішній дестабілізації ЧСР, а в травні 1938 почав концентрувати німецькі війська на кордонах Чехословаччини. Уряд ЧСР виявив твердість і оголосив часткову мобілізацію, передислокувавши свої війська в прикордонні райони. А. Гітлер, не готовий на той час до військових дій проти Чехословаччини, вдався до дипломатичних кроків й ініціював конференцію в Мюнхені, де отримав підтримку західних держав.

М.у. передбачала відторгнення від Чехословаччини і передачу Німеччині в термін з 1 до 10 жовтня 1938 Судетської області з усіма укріпленнями, обладнанням та озброєнням, заводами, фабриками, шахтами, залізницями, запасами сировини тощо. У додатку до угоди Чехословаччина зобов'язувалася також у 3-місячний термін задовольнити територіальні вимоги