Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. – Випуск 4 (2013).pdf/52

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

яких зустріли салютним вогнем із гармат і рушниць. Полонений жовнірами козак ввів польське командування в оману, повідомивши про прихід 40 тис. татар.

Вирішальний бій розпочався ранком 23 вересня наступом польської кінноти. Козацьке військо, витримавши натиск, перейшло в контрнаступ, оволоділо греблею і лівим берегом річки. Польські сили зосередилися в основному таборі і готувалися до організованого відступу, який вже в ніч на 24 вересня перетворився на панічну втечу. Козаки захопили обоз і всю артилерію супротивника. В результаті перемоги у П.б. козацька армія звільнила від поляків Поділля і Волинь, став можливим її наступ у Західну Україну. Нині на місці битви знаходиться пам'ятний знак, а в місцевому будинку культури діє музей-діорама з однойменною назвою. Літ.: Соловьев С.М. История России с древнейших времен. — М., 1991, т. 10, кн. V; Літопис гадяцького полковника Грабянки. — К., 1992; Полонська-Василенко Н. Історія України. — К., 1992, т. 2; Стороженко І.С. Богдан Хмельницький і воєнне мистецтво у Визвольній війні українського народу середини ХVІІ століття. — Дніпропетровськ, 1996.

В.В. Піскіжова.

ПІВДЕННО-АФРИКАНСЬКА РЕСПУБЛІКА (Republic of South Africa, Republiek van Suid-Afrika) — держава на Півдні Африки.

Територія 1219, 9 тис. км2. Населення 50,6 млн. осіб (2011). Серед них африканці (76%), вихідці з Європи (13,6%), метиси (9%). Офіційні мови — африкаанс та англійська. Столиця м. Преторія (органи законодавчої влади розташовані у Кейптауні, судової — у Блумфонтейні). За формою державного устрою — федерація; кожна провінція має свою конституцію.

Глава держави і глава уряду — президент. Законодавчу владу здійснює двопалатний парламент.

З найдавніших часів мешканцями території сучасної ПАР були племена банту. Початок європейської колонізації країни поклала ОстІндська компанія, яка заснувала 1652 Капську колонію, де проживали голландські переселенці — бури. 1806 південь Африки захопила Велика Британія, яка завоювала 1843 бурську республіку Наталь, а в ході англобурської війни 1899–1902 — республіку Трансвааль й Оранжеву вільну державу. В 1910 було проголошено створення британського домініону Південно-Африканський союз. 1912 тут постав «Африканський національний конгрес», який боровся за незалежність африканського населення. Від 1948 до 1990 в країні існувала система роздільного проживання африканців і білих — апартеїд. 31 травня 1961 було проголошено незалежну від Великої Британії Південно-Африканську Республіку. У 1970-ті проти режиму апартеїду були запроваджені міжнародні санкції.