Сторінка:Українська загальна енцикльопедія. під. ред. І. Раковського (T. 1., А-Ж) (1935).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

15

16

Авліда—Австралія

бовець) найменшу викличну ціну, після чого наступає ліцитування вгору даної частини товару. Той, що дає найбільше, прибиває торг.

Авліда, ст.-гр. пристань на сході Беотії, проти Евбеї. Звідси виплила гр. фльота здобувати Трою; місце побуту Іфігенії.

Авля, (лат.) у старинних римлян: подвір’я; тепер велика святочна саля, особливо у вищих і середніх школах.

Авоґадрів закон: У рівних об’ємах різних газів, у рівних температурах і при рівних тисненнях, находиться рівна кількість молекул.

Авоґадро Амадео, іт. фізик (1776—1856), один із творців атомістичної теорії.

Авоґадрове число, кількість молекул (частинок) у грамомолекулі газу, при тисненні 1 атмосфери й при 0°; воно у всіх газів виносить приблизно 610.000 трильйонів.

Авраам, зразу називався Аврам, перший син Тари, родом з Халдеї. Його жінка Capa. Авраам переселився враз із братанком Лотом у Ханаан. Син Авраама Ісаак. З Авраамом заключив Бог так зв. Старий Завіт.

Аврааміти, 1) секта IX. в., що заперечувала божество Ісуса Христа. Назвалася від свого основника Авраама з Антіохії і була поширена в Сірії. 2) Деїсти в Чехії (XVIII. в.), що визнавали стару ізраїльську релігію Авраама.

Авраамове лоно, те саме, що другий світ, де душі втішаються спокоєм і щастям.

Авраменко Василь, мистець і пропаґатор укр. танку, гл. Український танок.

Авран, жовчинець, (Gratiola officin.) з родини ранниковатих, у нас по болотах і над водами; трійливий; лік проти хоріб печінки й водянки.

Авранґсеб, вел. могол Гиндустану, 1658—1707, боротьба з Гиндусами.

Авратинський, тростянський сотник, 1651. р. з полковником Данилом Нечаєм боронив Красного у Брацлавщині, вбитий у польському полоні.

Авратинські узгір’я, неуживана тепер назва вододілу Бога й Прип’яті; висоти сягають до 300 м.

Авреліян Люцій Доміцій, рим. цісар, 270-275, побідив ґотів і вандалів над дол. Дунаєм; укріпив Рим; убитий під час походу на персів.

Авребля, (лат:) сяйво довкола голови святих; звеличання, слава.

Аврипіґмент, (лат.) опермент, жовтий сірчак арсену (As2 S3), кристали ромбні.

Аврікль, гл. Первоцвіт.

Авріль (d’Avril) Адольф, фр. письм. і дипломат (1822-1904). Основник „Альянс Франсез“. Опис Африки, життєпис Шевченка й переклади його поезій. (І. Борщак: „Шевченко у Франції“, „Укр. Вісти“, Париж 1927, ч. 21).

Авріскоп, (лат. гр.) прилад до досліджування вуха.

Аврора, (Aurora), рим. богиня світової зорі, гл. Еос

Файл:УЗЕ, Ф.16.png
Аврора, ст. римська різьба на камені.

Авскультант (лат.) кандидат на суддю (в Австрії).

Авскультація, (лат.) вислухування, розпізнавання недуги через вислухування недужого, при помочі вуха або осібного приладдя,

Авсоній, визначний рим. поет (309-395), автор 20 віршів, зібраних опісля під спільним заголовком „Образки“, між ними „Мозелла“, звеличання долини ріки Мозеллі. Про Авсонія згадує в листах Тупталенко-Ростовський.

Авспіції, (лат.) ворожба авґурів, вигляди на вдачу або невдачу; під а-ми: під опікою, під покровом.

Австерія, (гр.) гостинниця, харчівня.

Австралійці, автохтонна людність Австралії, творить окрему антропологічну расу, середнього або більше як середнього росту (1,67 м.), шоколадно-бурої краски, з буйним кучерявим волоссям, широким, вдавленим у насаді носом, уміркованою середньоголовістю (покажчик 73,5), має більшу схожість з дравідськими племенами Індії, складається з великого числа малих племен (60.000-100.000 меш.), яких мови мало просліджені, стоїть на низькім ступені, але з дуже складним родовим і суспільним устроєм, сильно розвиненою мітологією й релігією та багатим фолкльором, знана з мальовання, татуовання й натинання шкіри, займається рибальством і мисливством, не закинула ще людоїдства. А. знані теж частинно під назвами Меланезійців, Мікронезійців і Полінезійців

Австралія. Найменша й найдальше висунена на південь частина світу, получена лише з Азією численними островами й острівцями.

Файл:УЗЕ, Ф.17.png
Австралія. Сідней

Разом з островом Тасманією, Новою Гвінеєю, Н. Зеляндією, Полі-, Мікро-, і Мела-незією має 8,970.000 км2. Внаслідок слабого розчленовання береги слабо розвинені й тому мало пристаней та й ті вчасти неприступні, вчасти замкнені коралевими рафами. Більшість портів в південно східній частині краю. Ледви два більші заливи:

Карпентарія, на півночі й Австралійський на півдні. Різьба Австралії