Сторінка:Українська загальна енцикльопедія. під. ред. І. Раковського (T. 1., А-Ж) (1935).djvu/31

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка ще не вичитана

43

44

Ажур—Азільська культура

тісними паперами, яка визискує різницю курсу, себто ціни в різних місцях.

Файл:УЗЕ, Ф.38.png
Частина фр. міста Нім [Nimes], світлина з літака.
Файл:УЗЕ, Ф.39.png
Плян тієї самої частини міста Нім, нарисований на основі повиїцої світлини.

Ажур (-ний, -овий), (фр. á jour), 1) діркований, прозірчастий, мережчастий; прозірчастий матеріял; 2) у книговодстві означає, що орудка повинна бути законтована й переведена через усі книги по можливосги ще того самого дня, коли зачалася.

Аз, перша буква слов’янської азбуки—а.

Азазель, (жид.) „козел прощення“, гл. Козел.

Азалія (Azalea), ростина роду вересоватих, кущі з гарними білими, жовтими, помаранчевими або червоними квітками; східня Азія, ігівн. Америка. Азалія або бердулян жовтий, a. pontifica, останок післяльодовикової доби в Карпатах і на Волині; відміни азалій плекають у нас задля гарних квітів.

Файл:УЗЕ, Ф.40.png
Азалія.

Азар, (швед.) піщано-рінистий вал з льодової доби.

Азароль (Mespilus azarolus), дерево споріднене з нашим глодом, походить з півд. Азії, овочі їстивні, у нас плекається для прикраси.

Азарт, (фр. hasard щастя) гра на сліпе щастя; смілива, нерозважна гра; очайдушна справа; відвага.

Азартний, нерозважний, запальний, загонистий.

Азбест, (гр.) волокнистий вогнетривалий камінь з шовковим блиском та різної барви, відміна серпентину; вже в старинному Єгипті вироблювано з нього полотна до обвивання мумій; тепер у техніці широко використовується на закладки для герметичности в апаратах, на ізоляцію й т. ін.

Азбука, всі букви (літери) почерзі; назва від початкових букв церковно-слов’янського письма; абетка; альфабет. Нотна а., збір і принятий порядок музичних знаків, які називаються нотами.

Азбуковники, староруські підручники, уложені абетковим порядком.

Азґард, (у сканд. мітології) житло Азів у небі; частиною його була Вальгалла.

Азербайджан, 1) одна з трьох країн, з котрих складається Закавказька С. P. Р. Разом з Нахічеванською автономною країною обіймає 89.445 км.2, 2,300.000 меш., здебільша тюрків (1,242.000), багато вірмен (295.000), росіян (173.500), і лезґінів (109.400), над рікою Курою, частинно гори. Гол. місто Баку. Головне багатство країни — нафта, котру добувається головно коло Баку. Також шкіра, овочі, вино, пряжа, риба. 2) півн. зах. краща Персії, зложена з високих гір (4.000 м.) ї гірських долин та кітлин; меш.: перси, вірмени, турки й курди. Головне місто Тебріс.

Азеф Євно, впливовий діяч рос. соціял.- революційної партії, член Центр. Комітету, організатор замахів на рос. державних мужів, був рівночасно на услугах тайної царської поліції. Здемаскований 1908 скрився в Берліні, де †1918.

Ази, у скандинавській мітології наймогутніший рід богів, яких батьком і володарем є Одін (Озін). До Азів належали : Тор, Tip, Бальдур, Гаймдаль, Фріґґа, Заґа та ін. Азиди, злуки металів з азотною кислиною, дуже сильно вибухаючі річовини, пр. азид срібла й олова.

Азиль, (фр.) захист, притулок; у старовину місця (храм, св. гай, часом цілі міста), де проступите міг сховатися перед переслідуванням влади. Сьогодні це право хоронить певного роду проступників, які схоронилися до чужої держави. Звичайно держави видають чужих злочинців, але деякі роди нарушення законів користуються правом азилю, оскільки вони не наражують даної держави на небезпеку, пр. політичні проступники, військові дезертири й ін.

Азів, Азівське море, гл. Озів, Озівське море.

Азільська культура, від печери Ma д’Азіль (Mas d’Azil) у швд. Франції, творить останню ланку палеолітичних культур, хоч припадає на перші часи польодової доби, на холодний ще період Йольдая (Yoldia).