59
60
Акролеін(а), витвір перегону гліцерини: твориться також при смаженні сала і є причиною прикрого запаху при паленні тваринних річовин. Акроліт, (гр.) дерев’яна статуя, якої кінчили (голову, руки й ноги) різьблено з каменю. Акролітами були подекуди ідоли поганської України (гл. Перун). Акромегалія, (гр.) хоробливий надмірний розріст голови, рук і ніг. Акрополь, високоположений і укріплений замок старогрецьких міст; славний своїми будівлями, як Пропілеї, Партенон, Ерехтейон і храм Ніки Аптерос є атенський а. Правдоподібний вигляд давнього атенського акрополю.
Теперішні руїни атенського акрополю.
Акростих, (гр.) поезія, в якій рядки зачинаються від букв, що прочитані зверху вниз або знизу вверх, складають якесь слово (звичайно ім’я особи, якій поезія посвячена). Акротерій, причілок, підвищення на чолі (фронтоні) або наріжняки по вуглах даху, на статуї, погруддя або взагалі якісь різьби. Акротерії (причілки)
Аксаков, 1) Сергій Тимофійович, рос. письм. (1791-1859), автор „Семейної хроніки“ (1856) і „Споминів“ 1858. Оба ці високоартистичні оповідання належать до перлин російської повісти. 2) Констянтин, його син (1817-60), один із провідників слов’янофільського руху, працював головно на полі філології й історії. 3) Іван, другий син (1823-86), теж відомий слов’янофіл, громадський діяч, письменник і журналіст. Полишив м. ін. студію над укр. ярмарками. Аксамит, гл. Оксамит. Аксельбанти, (нім.) вовняні золотисті або сріблисті шнурки на раменах військових старшин; відзнаки. Аксентовіч Теодор, *1859, поль. маляр пастеліст, уславився своїми гуцульськими „Йордан ами“. Аксесуар, акцесорія (фр.) додаток, другорядні прикмети, побічні справи. Аксиніт, туміт, креман глину, алюміну, вапню (кальцію), магнезію, червоно-бурий камінь до прикраси. Аксіома, (гр.) твердження, ніяким доказом незакріплене, яке ми приймаємо за правдиве і кладемо в основу якоїсь науки; пр. мат. аксіоми, як: пряма є найкоротшим сполученням двох точок. Аксіоматичний, цілком певний, що не підлягає сумніву. Аксіс, особливий рід оленів в Індії і на Цейльоні, великих, темнобурих з ясними крапками; правдоподібно дуже первісна порода. Олень — аксіс.
|
Аксолотль, (Amblystoma mexicanum) американський рід земноводних тварин, котрого личинка замітна тим, що може розмножуватися, не дійшовши повного розвитку. Акт, (лат.) те, що сталося, 1) Acta diurna — уряд. дневник з часів римського цісарства. 2) Acta apostolorum — апостольські діянія. 3) ALcta sanctorum або martyrum — діянія святих і мучеників. 4) Акт — дія в драмі. 5) Урядове письмо. 6) А. історичний, важне письмо (грамота) з минулого. 7) Акт, людська нага постать, уставлена в певному русі для зрисовування чи різьблення. Акташ, озеро на Криму б. Керчі. Актеон, мітологічний герой перемінений Діяною в оленя. Актива, (лат.) чинний стан білянсу, складники маєтку без огляду на стан довгів, які появляються у білянсі поруч як пасива (довжний стан білянсу). Активізм, (лат.) підкреслення значіння свідомої волі у нашій практичній та теоретичній діяльности. Активіст, (лат.) приклонник рішучих політичних виступів або член партії, що веде відповідальну роботу. Активний, (лат.) чинний, діяльний. Активні відсотки, відсотки, які побираємо від когось, у протилежність до пасивних, які комусь платимо. Активність, (лат.) сильне напруження волі в однім напрямку. Активувати, (лат.) впро ваджувати і службу, здій снювати. Актинія, (гр. морська тварина з громади квітань, гл Квітані). Актиноліт, (гр.) промінне то зложена, зе ленава відмінг амфіболю. Актинометр прилад до мірення натугі проміньовання, передовсім соняшних промінів. Актинометр.
Різниця насвітлення двох галочок, одної золоченої, а другої чорної, записується самочинно на вальці.
Актиміникоз(а), (гр.) хороба спричинена грибком, |