Сторінка:Українське мовознавство. №1. 1973.pdf/47

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

Доцент О. С. ШЕВЧУК
(Донецький університет)


ПРЕФІКСАЛЬНО-СУФІКСАЛЬНИЙ СПОСІБ
УТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ

Серед різних способів словотвору прикметників важливе місце посідає префіксально-суфіксальний. Як відомо, не всі прикметники, що мають у своєму складі префікс і суфікс, належать до префіксально-суфіксальних утворень. Так наприклад, прикметники відбудовний, перегінний, розкотистий і подібні вважати утвореними префіксально-суфіксальним способом немає підстав, оскільки їх префікси успадковані від твірних основ (відбудова, перегін, розкотити). До утворених префіксально-суфіксальним способом належать лише ті прикметники, основи яких відрізняються від твірної наявністю двох нових морфем: префікса і суфікса, приєднаних до похідної основи в процесі одного словотворчого акту, наприклад: без надії — безнадійний, по війні — повоєнний, при дорозі — придорожний, без вітру — безвітряний, під коренем — підкореневий, над річкою надрічковий, при Дніпрі — придніпровський і под..

Прикметники цієї структури варті уваги: вони досить поширені й різноманітні в структурно-семантичному плані.

У деяких працях вітчизняних мовознавців визначається багатство словотворчих засобів, походження і значення афіксів, їх функціонування як словотворчих одиниць у складі слів, що належать різним частинам мови тощо. У радянському мовознавстві спеціального дослідження, присвяченого словотвору префіксально-суфіксальних прикметників, поки що немає. У вузівських підручниках і посібниках префіксально-суфіксальний спосіб творення прикметників висвітлений поверхово: багато авторів навіть не згадують про цей спосіб творення прикметників, одиничні приклади прикметників відповідної структури трактуються як утворення префіксальним способом.

Лише в «Сучасній українській літературній мові» (за редакцією акад. АН УРСР І. К. Білодіда, К., 1969) префіксально-суфіксальному способу творення прикметників приділена належна увага (стор. 209—215): названо основні засоби й словотворчі моделі, за якими утворюються прикметники префіксально-суфіксальним способом, з'ясовано найтиповіші значення цих прикметників.

Однак у підручнику не додержано єдиного принципу у визначенні афіксальних способів творення: в одних випадках автор ке

46