Сторінка:Українське мовознавство. №1. 1973.pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

місце предмета: надвірний (н. будівлі), нагірний (н. частина міста), нашкірний (н. висипка), накістковий (н. опух);

призначення: настінний (н. годинник), наручний, натільний (н. білизна), наочний (н. посібники);

місце і призначення: нагрудний (н. кишеня, н. знак), намогильний (н. камінь), налобний (н. пов'язка), наплічний (н. ремінь), наколінний (н. бинт).

Частково двоїстість семантики наведених прикметників можна пояснити залежністю останніх від значення іменників, один з яких послужив твірною основою для прикметника, а інший узгоджується з цим прикметником. Прикметник може виражати призначення і місце, якщо предмети, названі відповідними іменниками, не входять до складу єдиного цілого, а існують один поза одним, наприклад: груди і орден, вікно і прикраса. В протилежному випадку (наприклад: груди і плавці, ребра і м'язи, висипка і шкіра), прикметники виражають лише місце.

Таким чином, семантика прикметника безпосередньо відображає взаємне розташування відповідних предметів у навколишньому середовищі. Можливість зміни взаємного розташування предметів породжує в прикметниках, які називають ознаки цих предметів, по два семантичні шари, кожен з яких виступає на поверхню залежно від умов.

Прикметників, утворених префіксально-суфіксальним способом за участю афіксів навколо- -н-, -ов-, у сучасній українській мові небагато: навколоплідний, навколосерцевий, навколоколосковий. Це відносні прикметники із просторовим значенням (місця).

Префікс над- разом із суфіксами -н-, -ов-, -ськ- (-зьк-), -янськ-, -альн-, -ян- вживається для творення відіменникових відносних прикметників: надпалубний, надлопатковий, наддунайський, наддністрянський, надорбітальний, надзоряний.

У складі цих утворень префікс над- вказує на перебування предмета, названого залежним іменником, вище предмета, відображеного в прикметниковій основі. Більшість прикметників такої структури виражає місце предмета: надводний (н. курінь), надганковий (н. карнизи), надкласовий (н. партії), надкістковий, надволзький (н. пагорби), наддніпрянський (н. село).

У деяких прикметників розглядуваної будови розвинувся новий відтінок: місце за межами предмета, назва якого відображена в прикметниковій основі: надкомплектний (н. екземпляр), надпрограмний (н. тема), надкошторисний, надурочний (н, час), надтерміновий (н. завдання), надплановий (н. сталь), надстроковий (н. служба).

Одиничні прикметники з відповідними афіксами належать до якісно-відносних і поширені із значенням місця предмета та оцінки: надземний (н. дріт, н. краса), надзоряний (н. вись, н. мрії, н. пориви).

Префікс перед- і суфікси -н-, -ян-, -ов- (-ев-), -івськ- беруть участь у творенні відіменникових відносних прикметників: перед

50